Wystawę amerykańskiego fotografa Sandro Millera "Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii” będzie można oglądać od 22 kwietnia w Lenica Gallery w Warszawie.

"Ta niezwykła wystawa ma wielu bohaterów. Przede wszystkim jest jej autor, chicagowski fotograf Sandro Miller, są postaci znane z najwybitniejszych fotografii portretowych XX wieku, mających swoje miejsce w historii sztuki i jest John Malkovich, wybitny aktor, postać kultowa, charyzmatyczna" - powiedział PAP Rafał Łochowski, kurator Lenica Gallery.

Portrety te - jak wyjaśniał Łochowski - zostały pieczołowicie „odtworzone”, a raczej zagrane na nowo. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują wybitne pierwowzory, z tą różnicą, że we wszystkich rolach głównych wystąpił John Malkovich. Wcielił się m.in. w Che Guevarę, Einsteina, Hemingwaya, Lenona, a nawet samą Marlyn Monroe".

Na wystawę składa się 35 zdjęć. Kolorowych i czarno-białych, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach. Inspiracje miały swe źródła w dziełach Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy’ego Warhola, Roberta Mapplethorpe’a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha.

Projekt Millera jest wielowarstwowy - zaznacza Łochowski. "Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Odtwarzanie pierwowzorów z pamięci lub odnajdywanie ich w internecie i porównywanie z +wersjami+ duetu Miller-Malkovich, to świetna zabawa, pozwalająca w pół godziny +przerobić+ stulecie fotografii portretowej. Z drugiej strony – to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Mimowolnie nawiązujemy do słynnego filmu +Being John Malkovich+ - +Być jak John Malkovich+ z 1999 roku" - mówi kurator.

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – panowie poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne, jak ten obecnie prezentowany na wystawie w Leica 6×7 Gallery i filmowe m.in. miniatury "Ecstasy" i "Malkovich Butterflies".

Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman, która jest kuratorem tej wystawy i od tego czasu z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

Wystawa fotograficzna "Sandro Miller – Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii" będzie czynna do 12 czerwca.

Więcej informacji o wystawie >>>