Ok. 80 eksponatów sztuki średniowiecznej pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku. Placówka ma jeden z najcenniejszych zbiorów rzeźby gotyckiej w Polsce. Wernisaż wystawy pt. "Skarby średniowiecza. Sztuka gotycka w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku" - we wtorek.

"Na wystawie chcemy podjąć próbę pokazania splendoru sztuki średniowiecznej oraz rzemiosła arystycznego z tego okresu" - powiedział w poniedziałek PAP kurator wystawy, Lech Łopuski.

Jak podkreślił, zbiory rzeźby gotyckiej Muzeum Narodowego w Gdańsku należą do najcenniejszych w skali całego kraju, zarówno pod względem jej wielkości, jak i walorów artystycznych.

"Zachowane w kolekcji eksponaty reprezentują najważniejsze zjawiska artystyczne w rzeźbie na ziemiach Zakonu Krzyżackiego od XIII do XVI wieku. Wraz z kilkoma importami z innych ośrodków europejskich jak +Madonna na łożu+ z Kolonii czy dwie figury alabastrowe z Nottingham, stanowią unikatowe świadectwo kształtu sztuki i gustu odbiorców tamtych czasów" - ocenił kurator.

Na wystawie pokazanych zostanie ok. 30 rzeźb z kolekcji gdańskiego muzeum.

Do najcenniejszych zabytków, które znajdą się na ekspozycji muzealnej, zaliczyć należy romańską Madonnę, siedzącą na tronie.

"To jedna z najstarszych zachowanych rzeźb drewnianych na terenie obecnej Polski. Dzieło datowane jest na ok. 1200 rok. Prawdopodobnie powstało w rejonie dorzecza Renu i Mozy i stamtąd zostało sprowadzone na teren Pomorza. Pierwotnie była to Madonna z Dzieciątkiem, ale niestety nie przetrwało ono już do naszych czasów. Obok rzeźby pokażemy na wystawie rekonstrukcję jej domniemanego kształtu - tylko już bez polichromii, samą formę" - wyjaśnił Łopuski.

Oprócz rzeźb na wystawie pokazane zostaną też m.in. dzieła sztuki złotniczej. Będą wśród nich przedmioty unikatowe takie jak łódka na kadzidło, której forma powtarza wiernie budowę statku typu holk oraz wilkom (rodzaj pucharu ceremonialnego używanego dla uczczenia osiągnięcia przez ucznia lub czeladnika tytułu mistrza) gdańskich żeglarzy morskich wykonany z rogu żubra, oprawionego w miedź złoconą.

Na ekspozycji zgromadzono również cynowe ampułki mszalne, zbiór gotyckich moździerzy i kilka przykładów średniowiecznego kowalstwa artystycznego. Będą dwa zabytki z pracowni ceramiki i szkła tj. kafel piecowy z popiersiem Madonny z Dzieciątkiem i niemiecka czarka szklana z XV wieku.

Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć także wybrane dzieła gotyckiego malarstwa tablicowego, zespół średniowiecznych paramentów (szat i tkanin) liturgicznych oraz późnogotyckie meble o północnoeuropejskiej dekoracji.

Wystawa "Skarby średniowiecza. Sztuka gotycka w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku" będzie otwarta do 15 września.