Blisko 250 młodych muzyków z ponad 20 krajów weźmie udział w 19. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, który w niedzielę rozpocznie się w Akademii Muzycznej w Łodzi. To najstarszy w Polsce konkurs poświęcony muzyce kameralnej.
Reklama

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka uczelni Aleksandra Bęben, do Łodzi przyjadą muzycy m.in. z Japonii, Chin, Korei Południowej, Australii, Chile, Kazachstanu, Izraela, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Francji i Polski.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym zespoły wystąpią w trzech kategoriach: duet śpiew z fortepianem, duet instrumentalny z fortepianem oraz trio, kwartet i kwintet fortepianowy. Drugi etap to finał, w którym zostaną wyłonieni zwycięzcy.

Muzyków oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie. Wręczenie nagród i koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia. Każdy członek zwycięskiego zespołu otrzyma po 8 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora. Dodatkowe nagrody w postaci koncertów przyznały również cztery filharmonie - łódzka, krakowska, łomżyńska i opolska.

Tegoroczną imprezę rozpocznie w niedzielę galowy koncert w wykonaniu m.in. dotychczasowych laureatów i tegorocznych jurorów. Wystąpią: Urszula Kryger – mezzosopran i Katarzyna Jankowska-Borzykowska – fortepian oraz trio w składzie: Marcin Sikorski – fortepian, Łukasz Błaszczyk – skrzypce i Rafał Kwiatkowski – wiolonczela. W programie znalazły się pieśni Johannesa Brahmsa i Richarda Straussa oraz Trio op. 70 "Geister Trio" Ludwiga van Beethovena.

Inauguracja i koncert laureatów odbędą w sali koncertowej AM przy ul. Żubardzkiej, a przesłuchania konkursowe w sali kameralnej przy al. 1 Maja.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza to najstarszy w Polsce konkurs poświęcony wykonawstwu muzyki kameralnej. Jego inicjatorem był Bacewicz, pianista-kameralista, wieloletni rektor łódzkiej Akademii Muzycznej. Impreza organizowana jest co trzy lata, od 1961 roku. W latach 90. konkurs stał się imprezą międzynarodową, a od 1995 r. nosi imię jej inicjatora.

Wśród laureatów poprzednich edycji jest wielu uznanych artystów, m.in. śpiewacy: Teresa Wojtaszek-Kubiak, Urszula Kryger, Krzysztof Szmyt, pianiści: Ewa Pobłocka, Tadeusz Chmielewski, Marek Drewnowski, Anna Wesołowska-Firlej, Karol Nicze, skrzypkowie: Łukasz Błaszczyk, Robert Kabara, Marek Moś, Magdalena Rezler, Jan Stanienda, Iwona Wojciechowska, wiolonczelista Dominik Połoński.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz władze Łodzi i województwa.

Strona Konkursu na Facebooku >>>