Zdjęcia i fragmenty przemówień znalazły się na otwartej w czwartek w Poznaniu wystawie „Sacrum Poloniae Millennium”. Ekspozycja przygotowana m.in. przez poznański oddział IPN prezentuje zarówno uroczystości kościelne, jak i wydarzenia państwowe w tamtym czasie.

„Wystawa ma na celu upamiętnienie niezwykle istotnych w historii naszego narodu wydarzeń, sprzed 50 lat. W kwietniu 1966 roku w Wielkopolsce rozpoczęły się uroczyste obchody Milenium Chrztu Polski. Nieprzypadkowo w Wielkopolsce, bo to przecież Gniezno i Poznań stały u początków chrześcijaństwa w naszym kraju” – powiedział PAP Konrad Białecki z Instytutu Historii UAM i poznańskiego oddziału IPN.

Na wystawę składa się 20 dwustronnych paneli. Jak podkreślił Białecki, „to dość obszerna ekspozycja, zarówno pod względem prezentowanych zdjęć, jak i informacji na niej zawartych”.

„Skupiliśmy się przede wszystkim na zaprezentowaniu obchodów w całej archidiecezji, nie tylko w Poznaniu, ale też mniejszych miejscowościach. Była to też pewna luka, którą postanowiliśmy zapełnić. Większość osób wiedziała co działo się w Poznaniu, ale już mało kto – na jak szeroką skalę zakrojone były obchody na terenie całej archidiecezji i to nie tylko w kwietniu” – dodał.

Reklama

Wystawa prezentuje także relacje z wydarzeń z innych części kraju oraz z zagranicy, m.in. znaczek z Mieszkiem I emitowany wtedy w Australii.

Poza fotografiami z uroczystości kościelnych, na wystawie można zobaczyć także zdjęcia z obchodów państwowych Tysiąclecia Państwa Polskiego. Białecki zaznaczył, że to właśnie szczególnie w Wielkopolsce widoczne było, jak bardzo „konfrontacyjny charakter miały te państwowe wydarzenia”.

„Na wystawie pokazane są także plakaty propagandowe, przygotowane przez stronę państwową. Możemy na nich przeczytać np. o tym, że od tysiąca lat budowany jest socjalizm na ziemi wielkopolskiej i tym podobne zaskakujące hasła. Mamy też zdjęcia wydarzeń nawiązujące do początków państwa, przygotowane przez stronę partyjno-państwową m.in. parad wojskowych żołnierzy w strojach historycznych, gdzie byli i wojowie, i Chrobry, i rycerze trzymający urnę z ziemią z pola w Grunwaldzie” – mówił Białecki.

„W tych początkowych planach uroczystości państwowych Wielkopolska nie była jakoś szczególnie eksponowana. Chcąc dać jednak odpór tej mobilizacji, której spodziewano się po Wielkiej Nowennie w Gnieźnie i Poznaniu zdecydowano, że dokładnie w tych samych dniach, w Wielkopolsce nawet w tych samych godzinach, kiedy katolicy będą świętować milenium chrztu – władza zorganizuje swoje obchody” – dodał.

Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja naukowa „Wielka Nowenna i obchody w archidiecezjach gnieźnieńskiej i poznańskiej” poświęcona tamtym wydarzeniom.

Wystawa „Sacrum Poloniae Millennium w archidiecezji poznańskiej” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archidiecezję Poznańską, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Wydział Historyczny UAM, Instytut Historii UAM oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Ekspozycja prezentowana będzie na placu Adama Mickiewicza do 11 kwietnia. Następnie można ją będzie zobaczyć na terenie MTP w trakcie Zgromadzenia Narodowego oraz przed stadionem miejskim podczas uroczystości rocznicowych. Od 17 kwietnia do 4 maja wystawę będzie prezentowana także na poznańskim Starym Rynku.