Kilkudziesięciu bluesowych artystów z Polski i zagranicy, m.in. Warren Haynes, Waglewski Fisz Emade, Kraków Street Band czy The Delta Saints, wystąpi podczas tegorocznej 9. edycji Suwałki Blues Festival. Imprezę zaplanowano w dniach 7-10 lipca.

Suwałki Blues Festival to największy - jak mówią organizatorzy z Suwalskiego Ośrodka Kultury - plenerowy festiwal bluesowy w kraju.

Znane są już gwiazdy festiwalu - powiedziała PAP jedna z organizatorek Magdalena Tumialis.

W tym roku imprezę zaplanowano na cztery dni. W tym czasie - jak zapowiadają organizatorzy - odbędzie się trzydzieści osiem koncertów klubowych, piętnaście koncertów plenerowych, cztery mniejsze koncerty akustyczne oraz konkurs zespołów bluesowych.

W sumie wystąpi 50 zespołów i wokalistów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Łotwy, Słowacji, Francji, Danii, Norwegii, Grecji, Słowacji, Polski i Litwy.

Na koncercie otwierającym festiwal pt. "Jan Chojnacki przedstawia" (Chojnacki prowadzi w radiowej Trójce program "Bielszy odcień bluesa") wystąpi m.in. projekt Waglewski Fisz Emade, Paul Jones and Dave Kelly oraz Kraków Street Band.

Jedną z gwiazd, której będzie można posłuchać, jest amerykański gitarzysta uhonorowany nagrodą Grammy - Warren Haynes. W trakcie swojej kariery - jak piszą organizatorzy - był częścią trzech najlepszych grup w historii rocka – Allman Brothers Band, Gov’t Mule oraz Dead. W Suwałkach zaprezentuje swój solowy projekt z albumu "Ashes and Dust".

Zaplanowano też koncerty amerykańskiej grupy The Delta Saints, angielskiego gitarzysty Aynsleya Listera czy duetu Ron Sayer Jr. and Charlotte Joyce.

W ramach festiwalu odbędzie się też konkurs zespołów bluesowych. Nagrodą jest 10 tys. zł oraz występ na głównej scenie festiwalu. Zespół zostanie też zakwalifikowany do European Blues Challenge 2017.

Suwałki Blues Festiwal to jedna z największych imprez muzycznych w Polsce, który co roku gromadzi kilka tysięcy fanów z całego świata. Kwartalnik "Twój Blues" dwa razy uznał festiwal za wydarzenie bluesowe roku: w 2008 i 2012 r. W tym roku nominowany jest do nagrody Podlaska Marka. Suwałki Blues Festiwal jest organizowany przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Suwalski Ośrodek Kultury.