Ponad 140 obrazów, rysunków i grafik Kazimierza Sichulskiego z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. "To wybitny artysta Młodej Polski, choć dziś nieco zapomniany" - ocenił szef placówki, Zbigniew Buski.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek.

"Chcemy zaprezentować postać Kazimierza Sichulskiego w takim formacie i rozmiarze, w jakim do tej pory nie był w Polsce pokazywany: zaprezentujemy 145 dzieł, głównie rysunków, w tym znakomita część to karykatury, z których artysta słynął za życia" - powiedział PAP dyrektor PGS w Sopocie, Zbigniew Buski.

Ok. 40 prac artysty, które pojawią się w salach sopockiej galerii, będzie pokazanych polskiej publiczności po raz pierwszy. Niektóre z dzieł nie są udostępniane zwiedzającym nawet we Lwowie.

Jak podkreślił Buski, w sopockiej PGS zobaczyć można będzie prawie cały zbiór dzieł Sichulskiego zgromadzony we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego - na miejscu pozostało tylko siedem jego prac, ale one nigdy nie opuszczają murów ukraińskiej placówki.

"Życie i twórczość Kazimierza Sichulskiego wplątały się w niezwykle złożone procesy zachodzące w Galicji na początku XX wieku (…) Nieprzeciętna erudycja i doskonała znajomość warunków miejscowych pozwoliły Sichulskiemu znaleźć własną drogę wśród powikłań ówczesnej sztuki europejskiej" - napisał w katalogu sopockiej wystawy, jej kurator Igor Chomyn, sprawujący funkcję kustosza Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Kazimierz Sichulski urodził się w 1879 r. we Lwowie. Do gimnazjum uczęszczał m.in. z Władysławem Jarockim, Leopoldem Staffem i Fryderykiem Pautschem. Następnie w latach 1900-1908 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Kształcił się również w Rzymie, Paryżu i Monachium. W 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich i przez cztery kolejne lata uczestniczył - jako legionista - w I wojnie światowej. Walczył też w obronie Lwowa.

W 1920 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego przy lwowskiej Państwowej Szkole Przemysłowej. W latach 1930-1939 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wybuch II wojny światowej zastał go w rodzinnym Lwowie. Tam zmarł w 1942 r.

Sichulski już w czasach studenckich bardzo aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym ówczesnego Krakowa. Debiutował w 1903 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawiał malarstwo rodzajowe, pejzażowe, portretowe i dekoracyjne - w tym projekty witraży i polichromii oraz sztukę użytkową. Zafascynowany był folklorem i Huculszczyzną, motywy z nią związane często pojawiały się w jego pracach. Kojarzony jest z tzw. Trójką Huculską, którą tworzył wraz z Fryderykiem Pautschem i Władysławem Jarockim.

Największą sławę przyniosły mu jednak karykatury. Sichulski uważany jest za najwybitniejszego karykaturzystę okresu Młodej Polski. Współpracował, jako rysownik z satyrycznym czasopismami: "Chochoł", "Liberum Veto", "Abdera", "Maski", "Szczutek". Należał do pomysłodawców "Teki Melpomeny" oraz autorów litografii w niej zamieszczonych.

Był współzałożycielem oraz stałym współpracownikiem literacko-artystycznego kabaretu "Zielony Balonik", którego przedstawienia odbywały się w krakowskiej kawiarni Jana Apolinarego Michalika tzw. Jamie (oficjalnie "Kawiarni Lwowskiej"). Projektował zaproszenia, ilustrował imprezy, występował w spektaklach, współtworzył szopkę. Uwiecznił też ludzi kabaretu w dwóch olejnych obrazach "Kabaret szalony i "Sąd Ostateczny" zdobiących ściany Jamy Michalikowej.

W 1910 r. wydał we Lwowie album 34 litografii "Karykatury Sejmowe" przedstawiających posłów do Sejmu Galicyjskiego, w 1912 w Wiedniu album 80 litograficznych karykatur posłów do parlamentu austriackiego.

W latach 1914-16 przebywał w Zakopanem, gdzie na zamówienie Stanisława Karpowicza, właściciela restauracji i hotelu "Sport", wykonał serię karykatur osobistości odwiedzających lokal. W 1918 opublikował album "Karykatury współczesne. Legiony - politycy. Literaci. Malarze. Aktorzy", w 1928 - album 10 litografii "Teka Myśliwska".

Wystawa dzieł Sichulskiego w Sopocie będzie otwarta do 3 lipca.