Książka „Sportowcy w mundurach” trafiła do szkół w całej Polsce

Kiedy zgłosiłem się do odbycia zasadniczej służby wojskowej jako 19-latek, byłem pełen obaw. Szybko zrozumiałem jednak, że istnieje silna analogia między sportem a służbą w wojsku. I żołnierz, i sportowiec muszą być twardzi – mówi Józef Tracz, zapaśnik, wicemistrz olimpijski z Barcelony (1992) i dwukrotny brązowy medalista igrzysk olimpijskich: w Seulu (1988) i Atlancie (1996), jeden z bohaterów książki „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego”.

Józef Tracz pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu we Wrocławiu / Materiały prasowe / Marcin Łobaczewski

Tworząc kolejną z cyklu sportowych opowieści, Instytut Łukasiewicza z Krakowa wskazuje na silne powiązanie sportu z armią w historii II i III Rzeczpospolitej. Książka trafia do czytelników w czasie, gdy od ponad półtora roku wieści z frontu stanowią element naszej codzienności. W kontekście bezpośredniego zagrożenia powracają pytania o zdolność do obrony przed potencjalnym agresorem – podkreśla Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.

Sport i wojsko zawsze były ze sobą powiązane, bo opierają się na podobnych wartościach. I żołnierz, i sportowiec musi odznaczać się ponadprzeciętną tężyzną, wolą walki i zdolnością do poświęceń – tłumaczy Kamil Borniczuk, minister sportu i turystyki. ­Sport kształtuje w ludziach poczucie obowiązku i odwagę. Dowiedli tego polscy sportowcy, którzy bez wahania sportowe stroje zamieniali na mundury. Na naszych oczach podobnych dowodów dostarczają zawodnicy ukraińscy, którzy porzucili sportowe marzenia i sięgnęli po broń. Walczą dziś z tym samym agresorem, który 17 września 1939 r. napadł na niepodległą Polskę – dodaje.

W historycznym wstępie autorzy książki pokazują, że już w pierwszych miesiącach obudowy polskiej państwowości po 1918 r. elity polityczne i wojskowe traktowały usportowienie społeczeństwa – zwłaszcza żołnierzy – jako jeden z fundamentów militarnej siły narodu. Na kolejnych stronach kilkunastu sportowców żołnierzy opowiada o tym, czym w warunkach pokoju są dla nich etos munduru i patriotyzm. Bohaterowie dzielą się refleksjami na temat służby w wojsku, a także wspominają własne sportowe sukcesy i zmagania.

Karolina Naja na cmentarzu wojennym w Wałczu oddaje hołd poległym sportowcom i żołnierzom / Materiały prasowe

Sylwia Bogacka, wicemistrzyni olimpijska z Londynu (2012) w strzelectwie, mówi, że karabin jest dla niej jak nóż kuchenny: Mam go ze sobą całe życie, a w razie potrzeby nie zawahałabym się go użyć. Gdyby ktoś napadł na moje państwo, stanęłabym w jego obronie. Kulomiot Konrad Bukowiecki podkreśla wagę przysięgi wojskowej: To nie są słowa rzucane na wiatr. Złamanie obietnicy danej krajowi wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli człowiek ma choć trochę oleju w głowie i potrafi czytać ze zrozumieniem, to wie, co mówi i na co się decyduje. Lekkoatleta Łukasz Krawczuk zwraca uwagę, że wojsko i sport doskonale się uzupełniają: Wojsko Polskie pomogło wielu młodym zdolnym zawodnikom. Gdyby nie armia, nie byłoby tylu pięknych karier sportowych i tylu medali, łącznie z olimpijskimi. Kajakarka, multimedalistka olimpijska Karolina Naja opowiada z kolei o tym, że sportowcy powinni swą postawą dawać przykład młodym ludziom: Staramy się reprezentować na zewnątrz wartości, które nosimy w sercach, i głośno o nich mówimy. Dajemy przykład swoją postawą. Młody człowiek może pomyśleć: skoro ten sportowiec łączy karierę z wojskiem, to może też odnajdę swoje miejsce w armii?

Sport dał mi odwagę, która motywowała do tego, by pokazać, co potrafię, także jako żołnierz – zauważa Mariusz Jędra, srebrny medalista mistrzostw świata (1997) i mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii ciężkiej, olimpijczyk z Sydney (2000), starszy chorąży sztabowy Wojska Polskiego. I dodaje: Zachęcam wszystkich młodych ludzi, by założyli mundur. Będąc już na emeryturze, ciągle uważam, że wojsko to szkoła życia i przygoda, która procentuje. Uczestniczyłem w misji w Libanie w 2008 r., która stanowiła cenne doświadczenie.

Publikacje trafiły bezpłatnie do uczniów liceów ogólnokształcących o profilu sportowym – przede wszystkim Szkół Mistrzostwa Sportowego, a także liceów z oddziałami sportowymi i klasami o profilu mundurowym. Wydawnictwa są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wszystkie wywiady z żołnierzami sportowcami można znaleźć na stronie www.sportowcywmundurach.pl.

Publikacja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki