Polecamy dobre filmy na świąteczny czas
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
DVD Popkulturowa moda na wampiry, zombi, strzygi i potwory wszelkiej maści dotarła również do świata dziecięcych animacji. Trzy lata po sukcesie „Hotelu Transylwania” pojawił się sequel, którego współscenarzystą jest Adam Sandler. Można powiedzieć, że idea tej wampirycznej opowiastki nie odbiega bardzo od głównej koncepcji serialu „Czysta krew” – tyle że została podana w przystępniejszej dla młodych widzów i, trzeba przyznać, znacznie zabawniejszej wersji. Oto świat zmierza ku nieuchronnym zmianom, zaś ludzie i wampiry chcą mieć podobne prawa. Otwarty przez hrabiego Drakulę Hotel Transylwania miał sprzyjać integracji istot ludzkich z potworami. Problem w tym, że sprawy zaszły odrobinę za daleko. 118-letnia córka Draka upatrzyła sobie na męża rudego chłopaka z Kalifornii. W sequelu pojawia się jeszcze jeden rudowłosy członek rodziny. Drakula wielbi wnuka, zapominając wszakże, że straszenie w starym stylu przestało być politycznie poprawne.
Hotel Transylvania 2 | reżyseria: Genndy Tartakovsky | dystrybucja: Imperial Cinepix
DVD Wszystko w obiektywie kamery jest w tonacji rdzawo-burej lub szarej. Poszarzałe i zniszczone są twarze kobiet zatrudnionych jako praczki w Anglii na początku XX wieku. „Praca w pralni skraca życie” – mówi główna bohaterka, Maud Watts (Carey Mulligan), przemawiając w imieniu kobiet przed Davidem Lloydem George’em. Praczki pracują po kilkanaście godzin za marny grosz, w warunkach urągających ludzkiej godności. Czy muszą? Tak, bo nikt nie daje im prawa do decydowania o sobie. Film Sarah Gavron pokazuje drogę przemiany bohaterki – od zwykłej pracownicy po samoświadomą kobietę, gotową porzucić wszystko dla walki o prawa kobiet. „Sufrażystka” szokuje, pokazując, że walka sprzed stu lat o to, co dziś może wydawać się oczywistością, była regularną wojną. Sufrażystki zamykano w więzieniach, katowano i zabijano, choć one same też stosowały brutalne metody dla sprawy. Na uznanie zasługuje rola Heleny Bohnam Carter i wspaniałej Meryl Streep, która na ekranie pojawia się ledwie na moment.
Sufrażystka | reżyseria: Sarah Gavron | dystrybucja: Filmostrada
VOD Drugi sezon „Daredevila” potwierdza, że superbohaterskie opowieści równie dobrze co na wielkim ekranie sprawdzają się w formacie telewizyjnym. Matt Murdock, niewidomy prawnik, który po godzinach gromi przestępców na ulicach nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen, tym razem będzie musiał przewartościować swoje poglądy. Najpierw na drodze stanie mu Punisher (doskonale zagrany przez Jona Bernthala), mszczący się na nowojorskiej mafii za śmierć rodziny, potem w życiu Matta pojawi się jego dawna miłość Elektra (Élodie Yung), która toczy swoją prywatną wojnę z yakuzą. I choć brakuje tu wyrazistego czarnego charakteru – znany z pierwszego sezonu Wilson Fisk wraca tylko na chwilę – „Daredevil” wciąż trzyma bardzo wysoki poziom.
Daredevil, sezon 2 | dystrybucja: Netflix