Ponad 20 lokalizacji w kilku województwach i zaangażowanie pół tysiąca osób – to skala przedsięwzięcia, które w sobotę, 16 września – w przeddzień 84. rocznicy napaści na Polskę przez ZSRR – odbędzie się na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Białostocczyźnie. Wszędzie tam w miejscach bohaterskiego oporu przeciw sowietom staną specjalne warty złożone z młodzieży Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i harcerzy.
– Chcemy ciągle przypominać jak wyglądała nasza walka o wolność, jak heroicznymi postawami i niezwykłą odwagą musieli się wykazywać Polacy, którzy postawili sobie cel najwyższy – niepodległość Ojczyzny – mówi o akcji marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„WARTA PAMIĘCI” to wspólny projekt Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Fundacji Rekonstruktorzy.pl i Instytutu Pamięci Narodowej, realizowany we współpracy z Kancelarią Sejmu. Wydarzenie ma przypominać o sowieckiej napaści, ale również o walce w obronie nie tylko całego państwa, lecz i małych Ojczyzn – miast i wsi wschodniej Polski. – Akcja ma być biało-czerwoną nicią, która połączy nas z bohaterami walczącymi z sowieckim najeźdźcą. Nie tylko we wrześniu 1939 r., ale także z tymi, którzy walczyli o wolność na wschodnich rubieżach także w konspiracji, czy jako Żołnierze Wyklęci – opisuje komendant główny „Strzelca” bryg. zs. Marek Matula. To właśnie strzelecka młodzież odgrywa w całym projekcie kluczową rolę. Zorganizowanie ponad 20 wydarzeń jednocześnie na terenie czterech województw wymaga zaangażowania 500 osób, które umieszczą kwiaty, zapalą znicze oraz staną na warcie. „WARCIE PAMIĘCI”.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 równocześnie w ponad 20 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. „WARTA PAMIĘCI” odbędzie się m.in. w Augustowie, Rudniku nad Sanem, Jabłoni (pow. parczewski) czy Zwoleniu. Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń są dostępne na stronie: www.WartaPamieci.pl. Spotkanie w miejscach, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców, jest szczególnie ważne jako element edukacji młodych ludzi i kształtowania ich obywatelskich oraz patriotycznych postaw.

– 16 września przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożą hołd w miejscach pamięci narodowej związanych z napaścią sowiecką i mordami dokonanymi na obywatelach polskich – przez czerwonoarmistów i prosowieckie bojówki we wrześniu 1939 r. oraz w latach 1944-1945 – mówi dr Adam Pleskaczyński, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. – W ramach współpracy z organizatorami akcji „Warta Pamięci” Instytut Pamięci Narodowej przeprowadzi w kilkudziesięciu szkołach zlokalizowanych w pobliżu wspomnianych miejsc pamięci działania edukacyjne. Podczas zajęć uczniowie wysłuchają wykładów o okolicznościach agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. – dodaje dyr. Pleskaczyński.

– 17 września 1939 r. czwarty rozbiór Polski stał się faktem. Doświadczenia minionych pokoleń są elementem budującym dziś naszą tożsamość. Aby dobrze odrobić lekcję historii, musimy nieustannie o niej przypominać. Dlatego tak istotnym jest, by wspólnym wysiłkiem obronić prawdę, ocalić od zapomnienia wydarzenia ważne dla kultury narodowej, by wzbudzać ducha patriotyzmu – akcentuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl podkreślają, że „WARTA PAMIĘCI” jest realizowana dzięki szczególnemu poświeceniu i wsparciu mieszkańców oraz szeregu instytucji. – Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom i liderom lokalnych społeczności. To dzięki Wam historia pozostaje żywa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom – podkreśla Jan Walkiewicz, prezes zarządu Fundacji Rekonstruktorzy. pl.

Komitet honorowy akcji tworzą marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.