Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej Telewizyjnej (BAFTA) po raz 69 przyznała w Londynie swoje nagrody. Wieczorna uroczystość w Operze Królewskiej Covent Garden okazała się triumfem filmu „Zjawa” i jego gwiazdy - Leonardo di Caprio.

Najlepszy film, najlepsza kreacja męska di Caprio, dalsze dwie statuetki dla dwóch Meksykanów - reżysera „Zjawy” Alejandro Inarritu i autora zdjęć, Emmanuela Lubezkiego. Piątą statuetkę „Zjawie” przyznano za dźwięk.

W kategorii najlepsza aktorka zwyciężyła Amerykanka Brie Larson, a za role drugoplanowe nagrody BAFTA otrzymało dwoje Brytyjczyków - Kate Winslet i Mark Rylance, za role w „Moście szpiegów” Stevena Spielberga. Gospodarz wieczoru, aktor i komik Stephen Fry wyraził przy tym ulgę, że lata szpiegostwa i Zimnej Wojny to już odległa przeszłość: „Dziś możemy zasiąść z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi i rozgrzać się filiżanką ciepłego polonu…”

Jedyną nagrodę przyznawaną przez publiczność - dla wschodzącej gwiazdy brytyjskiego aktorstwa - otrzymał John Boyega znany z najnowszych „Gwiezdnych Wojen”, a honorowym członkiem Brytyjskiej Akademii został Sidney Poitier.