Mało kto w Polsce zna nazwiska takich z reżyserów jak Lee Chang-dong czy Bong Joon-ho. Tymczasem to najgłośniejsi współcześni twórcy kina koreańskiego. Filmy nie tylko w ich reżyserii zaprezentuje Warsaw Korean Film Festival, który odbędzie się w dniach 30 listopada – 4 grudnia w warszawskich kinach: Kultura, Kinoteka i Muranów.
Jedną z największych atrakcji przeglądu będzie pokaz filmu „Snowpiercer: Arka przeszłości” (2013) w reżyserii Bong Joon-ho. Produkcja, której scenariusz oparto na francuskim komiksie „Le Transperceneige” Jacques’a Loba i Jean-Marca Rochette’a, to spektakularne widowisko kinowe będące hollywoodzkim debiutem koreańskiego artysty. Opowiada historię pasażerów pociągu, którzy w 2031 roku stają się jedynymi ocalałymi ludźmi na Ziemi. Bong Joon-ho zasłynął wcześniej głośnymi thrillerami jak „The Host: Potwór” (2006) i „Matka” (2009).
Hong Sang-soo dwa lata temu zdobył Złotą Palmę w Cannes za komediodramat „In Another Country” z udziałem Isabelle Huppert. Jego najnowsze dzieło, „Wzgórze wolności” (2014), potwierdziło jego status jednego z najoryginalniejszych twórców kina koreańskiego. „Wzgórze wolności” to słodko-gorzka opowieść o Japończyku przybywającym do Seulu w poszukiwaniu dawnej miłości. Hong-Sang-soo gra w filmie stereotypami etnicznymi, zaskakując widza celnością spostrzeżeń.
Im Kwon-taek, który od czasu swojego debiutu w 1962 roku nakręcił ponad 100 filmów, bywa nazywany „koreańskim Kurosawą”. Jako twórca chętnie poruszający tematy historyczne, posługuje się językiem uniwersalnym, rozumianym w różnych kulturach. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć jego kameralny dramat „Revivre”, który w ubiegłym roku miał premierę na MFF w Wenecji.
Pokazany zostanie również jeden z największych koreańskich blockbusterów ostatnich lat – „Oda do mojego ojca”. Epicki obraz w reżyserii Yoon Je-kuoona przedstawia historię ostatnich sześćdziesięciu lat w Korei Południowej z perspektywy dramatu jednej rodziny.
Festiwalowi będą towarzyszyć dyskusje, spotkania z młodymi reżyseriami z Polski i Korei, wystawy koreańskich plakatów filmowych oraz spotkania z koreańską muzyką filmową.