Genialny amerykański saksofonista Branford Marsalis przyjedzie w grudniu do Polski na trzy wyjątkowe koncerty z okazji jubileuszowej dziesiątej edycji BMW Jazz Club. Usłyszymy go w nowym zaskakującym repertuarze. Wraz z Anną Marią Jopek i znakomitymi muzykami zagra polską muzykę. Podczas niedawnej wizyty w Warszawie uchylił rąbka tajemnicy opowiadając o swoim udziale w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.
Media

- Polscy muzycy grają z duszą. To emocjonalne zaangażowanie jest dla mnie bardzo ważne – mówi Branford Marsalis. Słynny saksofonista przyjął zaproszenie do udziału w koncertach BMW Jazz Club: „Bezgranicznie” sugerując, aby rzucić mu wyzwanie i zaproponować nowy, zaskakujący repertuar. Program koncertu dopiero powstaje. Na początek Branford Marsalis dostał od Anny Marii Jopek zadanie posłuchania polskich kompozytorów XX wieku: Szymanowskiego, Lutosławskiego, Panufnika, Góreckiego i Kilara. Jak mówi AMJ to kompozycje, które celebrują polskość i są inspirującym głosem w muzyce świata. Być może zainspirują również Branforda Marsalisa. Twórcy koncertu zapowiadają, że wspólny występ ma być świeżym doświadczeniem, mieszanką brzmień klasycznych, jazzowych, world music. Bez sztywnych założeń, deklaracji, ograniczeń.

- Muzyka jest najlepsza wtedy, gdy jesteśmy otwarci na to, co się wydarzy na scenie – dodaje Branford Marsalis.

Podczas BMW Jazz Club oprócz AMJ towarzyszyć będzie mu grono wspaniałych muzyków: Atom String Quartet, Mino Cinelu, Marcin Wasilewski, Maria Pomianowska, Robert Kubiszyn, Pedro Nazaruk. i Adam Strug. Na jeden koncert w Teatrze Wielkim do tego superbandu dołączy Stanisław Soyka.

Gdy występuję ze znakomitymi artystami, moje zadanie to przede wszystkim nie przeszkadzać – mówi skromnie Branford Marsalis. – Żyjemy w świecie, który zwariował na punkcie indywidualności. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych wszyscy kombinują, jak tu się wyróżnić. Takie myślenie jest mi zupełnie obce. Gdy gram, skupiam się wyłącznie na muzyce i na tym, co zrobić, by piosenka brzmiała lepiej.

Branford przyznaje, że wielka muzyczna rodzina, z której pochodzi miała decydujący wpływ na jego karierę. Wiele osób przychodzi na świat z talentem muzycznym, ale większość nie zdaje sobie z tego sprawy, bo talent nie zostaje ujawniony. – mówi Marsalis. – To dzięki bliskim, od dziecka słuchałem brzmień z całego świata, a zamiast na mecze futbolowe biegałem na koncerty, bo zawsze znalazł się ktoś bliski, kto akurat występował.

Anna Maria Jopek przyznaje, że Branford to unikatowa osobowość w świecie muzyki. Jego gra otwiera muzyczne przestrzenie, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Łączy świat ziemski z niebiańskim. Marsalis wyjaśnia, że kluczem jest własny muzyczny język: Muzyka składa się z dźwięków. Jest ich dwanaście, nikt nie wymyślił trzynastego. To co musisz zrobić, to z tych dwunastu dźwięków stworzyć swój własny oryginalny język. To on jest miarą kreatywności.

Genialnego Branforda Marsalisa słuchać można będzie podczas trzech koncertów X BMW Jazz Club „Bezgranicznie”: 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury, 4 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie, 7 grudnia w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Trwa ładowanie wpisu

***

BMW Jazz Club to jeden z najbardziej prestiżowych cykli muzycznych w Polsce. Od początku swojego istnienia cykl jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. Pierwsze BMW Jazz Club powołali w 2006 r. na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Wspólnie odpowiadali za charakter brzmienia kolejnych czterech edycji, w których obok Jopek na scenie pojawili się wybitni międzynarodowi artyści tacy jak: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. Zaproszenie przyjęły również największe postaci polskiej wokalistyki - Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka i wybitni instrumentaliści Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.

Później przyszedł czas na zmianę formuły - każdej edycji patronowała inna jazzowa osobistość. Zaproszenie do stworzenia autorskiego projektu pod marką BMW Jazz Club przyjął w 2011 r. Michał Urbaniak. W kolejnych edycjach mieliśmy okazję podziwiać amerykańską perkusistkę, kompozytorkę i wokalistkę Terri Lyne Carrington oraz jazzową diwę Dianne Reeves, która w Warszawie brawurowo zaprezentowała materiał z premierowej płyty „Beautiful Life”. W ubiegłym roku projekt „December Avenue” sygnował Tomasz Stańko.