Znamy laureatów XVII Konkursu Chopinowskiego. Zwycięzca, Seong-Jin Cho z Korei Południowej przyznał, że o występie w Warszawie zaczął marzyć w roku 2005, gdy miał 11 lat.
Reklama

Zasłużony zwycięzca, wysoki poziom, Szymon Nehring - lekko skrzywdzony. Adam Rozlach z Redakcji Muzycznej Programu Pierwszego Polskiego Radia komentował w Jedynce wyniki Konkursu Chopinowskiego.

Zwyciężył Koreańczyk Seong-Jin Cho. Zdaniem Adama Rozlacha - zasłużenie. Od początku konkursu grał bezbłędnie, co rzadko się zdarza na konkursach. Drugi w konkursie był Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin, a trzecia - Amerykanka Kate Liu. Ona też odebrała nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. "Nagroda w godne ręce się dostała" - tak skomentował to wyróżnienie Adam Rozlach.

Nasz jedyny reprezentant w finale - Szymon Nehring - otrzymał wyróżnienie. Jednak - zdaniem Adama Rozlacha - w finale nasz rodak był lepszy od sklasyfikowanego na szóstym miejscu Dmitrija Szyszkina. Tym bardziej, że Rosjanin pierwszy raz w finale grał z orkiestrą i było to widać - dodaje. Polak występował wcześniej z orkiestrą i w finale wypadł świetnie - mówił gość Jedynki.

Dang Thai Son: To wielki powrót pianistów z Azji

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników Seong-Jin Cho powiedział, że 10 lat temu usłyszał zwycięzcę ówczesnego konkursu, Rafała Blechacza, który stał się jego muzycznym idolem. Koreański pianista przyznał, że rywalizacja była dla niego trudna i dopiero w finale konkursu poczuł się spokojniejszy. Cho jako zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy euro.

Zdobywczyni trzeciej nagrody, Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych, powiedziała, że nigdy nie wyobrażała sobie, iż znajdzie się wśród laureatów Konkursu Chopinowskiego. "To dla mnie wielki zaszczyt" - wyznała pianistka.

Zdaniem przewodniczącej jury, profesor Katarzyny Popowej-Zydroń, konkurs był bardzo ciekawy, a jego poziom wyrównany. Do ostatniej chwili nie było więc wiadomo, jakie będą wyniki. Profesor podkreśliła, że po raz pierwszy konkurs wygrał pianista z Korei Południowej.

Jeden z członków jury, wietnamski pianista Dang Thai Son, powiedział, że bardzo się cieszy z wyników rywalizacji, gdyż jest to wielki powrót pianistów z Azji. Po raz pierwszy w dziejach konkursu w gronie laureatów znaleźli się młodzi pianiści w wieku 16-17 lat. Dang Thai Son dodał, że nie można już mówić o różnych szkołach pianistycznych, gdyż kontakty między pianistami z różnych części świata stały się bardzo intensywne.

Inny członek jury, brytyjski muzykolog John Rink, powiedział, że konkurs chopinowski ma wyjątkowy charakter, gdyż jest poświęcony tylko muzyce Fryderyka Chopina. Ma też wyjątkową tradycję, na którą składa się praca wielu pokoleń ludzi. John Rink dodał, że wielu uczestnikom zmagań udało się osiągnąć piękne brzmienie, a to jest to, czego uczył Chopin.

Druga nagroda tegorocznego konkursu przypadła Charlesowi Richardowi-Hamelinowi z Kanady, a laureatką trzeciej nagrody została Kate Liu. Kolejne nagrody otrzymali: czwartą Eric Lu ze Stanów Zjednoczonych, piątą Yike (Tony) Yang z Kanady, a szóstą Dmitrij Szyszkin z Rosji. Wręczono też wyróżnienia. Otrzymali je: jedyny Polak w finale, Szymon Nehring, Aljosa Jurinić z Chorwacji, Aimi Kobayashi z Japonii i Georgijs Osokins z Łotwy.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmitowała i komentowała radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.