"Neonowy byk" w reżyserii brazylijskiego reżysera Gabriela Mascaro najlepszym filmem 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Jest to opowieść o Iremarze, który bierze udział w rodeo w północno-wschodniej Brazylii. Towarzyszy mu tancerka egzotyczna Galega, jej bezczelna córka Cacá oraz Zé, kolega z rodeo. W pewnym momencie w Iremarze budzi się marzenie o zaprojektowaniu i uszyciu super sexy kolekcji z cekinów i zmysłowych tkanin…

Jury w uzasadnieniu napisało, że Grand Prix - nagrodę główną w Konkursie Międzynarodowym "otrzymał piękny, szczery film za zapadające głęboko w pamięć obrazy i uniwersalne przesłanie oraz za przesuwanie granic dotyczących stereotypów płciowych przy jednoczesnym nawiązywaniu do wciąż żywych archetypów".

Nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Specjalną Nagrodę Jury otrzymał Rodrigo Pla, za film "Potwór o tysiącu głów". Jest to historia, Soni która w bardzo radykalny sposób rozpoczyna walkę ze skorumpowanym i dopuszczającym się poważnych zaniedbań ubezpieczycielem, który odmówił sfinansowania leczenia jej męża.

Najlepszym filmem krótkometrażowym okazały się "Lokatorki" Klary Kochańskiej - historia samotnej kobiety, która kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej, ale sen o własnym mieszkaniu zamienia się w koszmar.

W Konkursie 1-2 na najlepszy pierwszy lub drugi film reżysera nagrodzono "Wróble" islandzkiego reżysera Runara Runarssona. Jest to opowieść o 16-letnim chłopcu Arim, który musi wyjechać z Reykjaviku i wrócić do ojca do odległych fiordów, gdzie mieszkał jako dziecko. Tam musi na nowo poukładać sobie życie, co nie jest takie proste.

W Konkursie Wolny Duch zwyciężył film "Koza" słowackiego reżysera Ivana Ostrochovskiego, o trudnej próbie powrotu na ring boksera.

Za najlepszy dokument jury uznało "Migotanie prawdy" w reżyserii Pietry Brettkelly z Nowej Zelandii. To historia niezwykłego prezentu Johna F. Kennedyego, który przekazał królowi Afganistanu - Afgańskie Archiwum Filmowe. Po kilku dekadach wojen dzięki odwadze i determinacji trzech mężczyzn, bezcenna spuścizna kulturowa Afganistanu ocalała.