Znamy nazwiska uczestników trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród 20 zakwalifikowanych pianistów znalazło się trzech Polaków: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring.

Listę zakwalifikowanych odczytał dyrektor Konkursu, Artur Szklener. Oprócz polskich pianistów, w trzecim etapie wystąpią Luigi Caroccia z Włoch, Galina Chistiakowa i Dmitrij Sziszkin z Rosji, Seong-Jin Cho, Chi Ho Han i Su Yeon Kim z Korei Południowej, Aljoša Jurinić z Chorwacji, Dinara Klinton z Ukrainy, Aimi Kobayashi z Japonii, Marek Kozák z Czech, Kate Liu, Eric Lu i Aleksiej Tartakowski ze Stanów Zjednoczonych, Zi Xu z Chin, Georgijs Osokins z Łotwy oraz Charles Richard-Hamelin i Yike Yang reprezentujący Kanadę.

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń przyznała, że wybranie dwudziestu pianistów, którzy zaprezentują się w trzecim etapie, nie było łatwe. "Jury miało ciężkie chwile, bo wybór przy takim bogactwie różnorodnych i ciekawych wykonań był naprawdę dla każdego z nas trudny" - powiedziała.

Popowa-Zydroń specjalne słowa skierowała do tych, którym nie udało się zakwalifikować. Wyraziła nadzieję, że mimo porażki udział w Konkursie Chopinowskim będzie dla nich ważnym doświadczeniem. "Jesteście młodymi i świetnymi artystami. Jeśli prawdziwie kochacie muzykę, a nie tylko sukces, ta nieprzyjemna chwila może się okazać cenna" - mówiła.

Przewodnicząca jury dodała, że artyści potrzebują różnego rodzaju doświadczeń - zarówno dobrych, jak i złych. "Proszę przyjąć werdykt i iść dalej swoją drogą, budując własną osobowość, a sukces niechybnie przyjdzie" - zakończyła.

Trzeci etap potrwa od 14 do 16 października. Do finału, zaplanowanego na 18-20 października, zakwalifikuje się 10 pianistów. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października, a w ten sam dzień w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie 22 i 23 października.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmituje i komentuje radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.