Blisko 150 artystów z całej Polski weźmie udział w rozpoczynającym się dziś Turnieju Muzyków Prawdziwych.

W Filharmonii Szczecińskiej w szranki staną twórcy wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz ci, którzy w swoich pracach inspirują się folklorem. Dorota Serwa, dyrektorka filharmonii, tłumaczy, że prowokacyjna nazwa turnieju wiąże się z poszukiwaniami autentycznych brzmień: "Szukamy prawdy emocjonalnej i wierności w tradycji. Zagrają u nas ci, którzy wyrażają radość muzykowania, ale też kontynuują tradycję przodków danego regionu".

Uczestnicy zaprezentują się przed jury w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, wokaliści oraz zespoły instrumentalne i śpiewacze - wyjaśnia zasady turnieju Serwa.
W ramach Turnieju Muzyków Prawdziwych dziś (godz. 19) odbędzie się koncert "Kolory Europy", gdzie szczecińscy symfonicy zaprezentują utwory folklorystyczne w nowych aranżacjach. Gwiazdą wieczoru będzie grupa wokalna z Sardynii Tenores di Bitti "Mialinu Pira". W ich wykonaniu zabrzmią tradycyjne pieśni śródziemnomorskiej kultury pasterskiej.

Niedzielnemu koncertowi laureatów (godz. 17) towarzyszyć będzie występ etno-jazzowego zespołu Lautari.

Turniej Muzyków Prawdziwych nawiązuje do ogólnopolskiego turnieju instrumentalistów ludowych organizowanego w Gryfinie przez wybitnego cymbalistę i animatora Edwarda Mojsaka.

Strona wydarzenia>>>