Publiczność środowego koncertu w Synagodze pod Białym Bocianem miała okazję poznać tradycję griotów w pigułce – i to w gwiazdorskiej obsadzie. Słynny pieśniarz Kassé Mady Diabaté jest uznawany za jednego z najlepszych w Afryce Zachodniej, a na scenie towarzyszyli mu równie świetni muzycy: Ballaké Sissoko grał na korze, Badie Tounkara na n’goni i Lansiné Kouyaté na balafonie.

- To znaczy, że w jednym miejscu skupiły się najważniejsze dla tej bogatej kultury instrumenty, które akompaniowały najpiękniejszemu głosowi Mali – mówi Adrian Podgórny, manager programowy Brave Festival.

Koncert był porywający. Kassé Mady Diabaté już od pierwszych chwil wciągnął publiczność w swoją opowieść. Melodeklamował, śpiewał, raz jego głos był przejmująco delikatny, innym razem uderzająco mocny. Każdy z artystów dał również solowy popis gry na swoim instrumencie.

Następnie na plenerowej scenie Na Grobli wystąpił zespół Ndima. Tworzą go Pigmeje, przedstawicie prastarej kultury mieszkańców lasów równikowych z ludu Aka. Ich kultura jest marginalizowana, ale warta poznania. To urodzeni bębniarze. Są mistrzami polirytmi, choć podczas występu wyglądają, jakby przychodziło im to całkiem naturalnie. Praktykują też śpiew polifoniczny. To bezpretensjonalne mistrzostwo zachwyca.

- Ndima są prawdziwymi ambasadorami swojej kultury. Brave Festival to prawdopodobnie jedyna okazja, żeby zobaczyć ten zespół w Polsce – mówi Sona Jobarteh, griotka, śpiewaczka, multiinstrumentalistka i kurator 11. Brave Festival.

Zespół Ndima będzie można zobaczyć i usłyszeć na żywo jeszcze 16 lipca. Artyści wystąpią o godz. 20.30 na scenie plenerowej Na Grobli. To ostatnia szansa, aby wybrać się w tę zadziwiającą podróż w głąb lasów równikowych, gdzie mieszkają lud Aka.

Warto zarezerwować czas i bilety. Można je kupić poprzez oficjalną stronę festiwalu, w centrum festiwalowym w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, przez sieć TicketPro (m.in. sieć salonów Empik, sklepów Media Markt, Saturn), a także w kasach tuż przed wydarzeniami.

Harmonogram wydarzeń dostępny na stronie: www.bravefestival.pl

Koncerty w czwartek:

Zanzibar Taarab / Kidumbak Ensemble
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
16 lipca 2015 r. – godz. 18:00

Ndima
Scena plenerowa, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
16 lipca 2015 r. – godz. 20:30

Wydarzenie otwarte – występ grupy Ndima
Rynek, scena przed Dolnośląską Biblioteką Publiczną
16 lipca 2015 r. – godz. 16:30

Wydarzenie towarzyszące – Teatr Pieśń Kozła „Return To The Voice”
Kościół pw.św.Marii Magdaleny
16 lipca 2015 r. – godz. 22:00