Kilkadziesiąt wydarzeń promujących polską kulturę wypełniło program prestiżowego niemieckiego festiwalu Musikfestspiele Saar. Do tej pory w zachodniej części Niemiec, w regionie Saary, wystąpili już chociażby Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i Leszek Możdżer
W ramach wielomiesięcznej prezentacji dorobku polskiej kultury muzycznej odbyła się także światowa premiera koncertu na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Gábora Boldoczkiego i Josepha Mooga. Znakomity kompozytor i dyrygent pojawi się jeszcze na festiwalu. Zaprezentuje spektakl „Ubu Rex” w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego przygotowany przez gdańską Operę Bałtycką: w Kaiserslautern (Pfalztheater w Kaiserslautern, 27 czerwca) oraz Saarbrücken (Saarlandisches Staatstheater, 29 czerwca). Sam Penderecki gdańską produkcję uznał za najciekawszą dotychczas realizację tego tytułu.
Musikfestspiele Saar to jednak nie tylko koncerty. Wydarzeniu towarzyszą bowiem dwie wyjątkowe wystawy. Na zamku Fellenberg w Merzig można obejrzeć bogatą kolekcję polskiego malarstwa i szkła artystycznego (ze zbiorów Ewy i Henryka Sienkiewiczów). Dodatkowo w zamku znalazła się kolekcja zdjęć autorstwa Andrzeja Mochonia. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od lat jest fanem jazzu i wystawa „Polski kontrapunkt” dobrze to pokazuje. Na fotografiach Mochonia znaleźli się wybitni polscy jazzmani, m.in. Tomasz Stańko i Leszek Możdżer. „Widać rozumienie samej istoty tej wyjątkowej sztuki, jej spontaniczności wyzwalającej emocje energii i intuicyjności abstrakcyjnego jazzowego języka. Jazzowe impresje przełożone przez Andrzeja Mochonia na wizualny i z natury bezdźwięczny język fotografii nadal pulsują muzycznym rytmem” – o zdjęciach autora pisał jeden z recenzentów. Wcześniej wystawa gościła chociażby w Jazz-Institut Darmstadt.
Więcej informacji o festiwalu w Saarze na stronie MusikFestspieleSaar.de>>>