Pustynna trylogia, filmy dokumentalne o griotach, tradycje hakawatich i berlińskie kołysanki. Przegląd Filmowy Brave Festival 2015 to podróż po różnych tradycjach narracji i zwrot ku uniwersalnej dla człowieka potrzebie opowiadania.
Brave Festival 2015 plakat / Media

Przegląd Filmowy odbędzie się w tym roku równolegle z częścią performatywną festiwalu. Zobaczymy 14 filmów, których tematyka koncentruje się na sztuce opowiadania.
– Program Przeglądu Filmowego pozwoli na szerokie spojrzenie na świat opowieści i opowiadaczy, często zmarginalizowanych, a nieraz prawie zapomnianych. Zobaczymy trzy fascynujące dokumenty o griotach, których tradycja to motyw przewodni Brave Festival 2015, a także obrazy, których twórcy przybliżają inne tradycje narracji. Pokazują uniwersalne znaczenie opowieści dla człowieka – mówi Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival.

Trylogia pustyni i arabskie opowieści

Bohaterem cyklu retrospektywnego jest w tym roku Nacer Khemir – tunezyjski reżyser, scenarzysta i pisarz. Zobaczymy jego znaną trylogię pustyni: „Wanderers of the Desert”, „The Dove's Lost Necklace” i „Bab'Aziz”. – Każdy film trylogii Nacera Khemira pokazuje świat opowieści i baśni pustyni, m.in. z niezwykle ważnymi w kulturze arabskiej motywami podróży i miłości. Ten reżyser sam jest opowiadaczem, występującym na żywo przed publicznością.

W swoich filmach wątki przekazywania historii podejmuje w bardzo twórczy sposób, niespotykany we współczesnym kinie – wyjaśnia Sebastian Sroka.

Oprócz pustynnej trylogii zobaczymy także dwa najnowsze filmy Nacera Khemira – „Szeherezadę” i „Looking for Muhyiddin”. Inną tradycję opowieści, również z kultury arabskiej, przybliża film Marcina Sautera „Hakawati”. Pokazuje tradycję mistrzów opowiadania i historii z Bliskiego Wschodu, którzy dawniej uwodzili słuchaczy na placach i w kawiarniach Kairu, Damaszku czy Bejrutu. Reżyser szuka autentycznych hakawati na współczesnym Bliskim Wschodzie.

Uniwersum opowieści

Obraz tradycji opowiadania w Afryce Zachodniej dopełnią trzy filmy dokumentalne o griotach. Jeden z nich, „Keita! Dziedzictwo griota”, to obraz wyreżyserowany przez Daniego Kouyaté, pochodzącego z klanu griotów, którego historia sięga 700 lat wstecz. Film opowiada o spotkaniu młodego chłopca, Mabo Keity, ze starym griotem, który wyjawia mu historię jego imienia, sięgając do XII-wiecznej epopei o Sundjacie Keicie, legendarnym twórcy imperium Mali. W narracji griota przeszłość nierozerwalnie splata się z teraźniejszością. Ten film przybliża również wyjątkową rolę opowieści w afrykańskiej kulturze, wychowaniu i tożsamości.

W programie Przeglądu Filmowego Brave Festival znajdziemy także filmy, które koncentrują się na uniwersalnym znaczeniu opowieści. Na przykład „Bardsongs” w reżyserii Sandera Franckena to trzy historie – z Radżastanu, Himalajów i szkoły koranicznej Djenne w Mali. Okazuje się, że niezależnie od kultury w historiach ludzi i w ich opowieściach splatają się te same egzystencjalne pytania. – Jeśli spojrzymy na różne kultury przez pryzmat opowiadanych w nich historii, to zobaczymy uniwersum opowieści o człowieku. Mimo różnych tradycji, sposobów opowiadania i ekspresji odnajdziemy w nich te same wątki – dodaje Sebastian Sroka.

W kolejnym festiwalowym filmie - „Lullaby”, Johann Feindt i Tamara Trampe pokazują, że również we współczesnym świecie jest miejsce na opowieści. To historie ludzkie w scenerii Berlina, opowiedziane w rytmie tytułowych kołysanek. – „Lullaby” pozwala spojrzeć z dystansu na życie w nowoczesnych metropoliach i zobaczyć, że bez opowieści sporo tracimy. Dlaczego są nadal ważne, skoro mamy biblioteki i Internet? A czy jest inna przestrzeń, żeby formułować nasze nadzieje
i marzenia? – mówi Sebastian Sroka.

Kobiety i opowieści

„Dokumentalista”, w reżyserii Ivarsa Zviedrisa i Inese Klava to historia spotkania Inty, samotnej, twardej kobiety zamieszkałej niedaleko Rygi, w trudno dostępnym terenie, z dokumentalistą, który uznaje ją i jej życie za doskonały temat. To oryginalna refleksja o sztuce opowiadania w filmie dokumentalnym. Kobietę przedstawia również dokument „Historia Gordafarid”. Tradycyjna perska inscenizacja o nazwie naqali, prezentująca historie z najważniejszego dla tej kultury eposu Szahname (Księga królów), od wieków była domeną mężczyzn. Film przedstawia Fatemeh Habibizad – pierwszą kobietę, która łamie ten monopol. Wciela się w rolę legendarnej Gordafarid, która uchroniła Persję przez niszczycielską inwazją.

W ramach Przeglądu Filmowego Brave Festival oprócz projekcji filmów odbędą się także spotkania z reżyserami i znawcami tradycji oraz kultur przedstawianych w poszczególnych filmach.

Przegląd Filmowy Brave Festival 2015 odbędzie się w dniach 11-16 lipca 2015 r. we Wrocławiu. Wszystkie filmy zostaną pokazane w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a.

Lista filmów, które zostaną wyświetlone w czasie Przeglądu Filmowego Brave Festival 2015


1. Keita! Dziedzictwo griota, reż. Dani Kouyaté, 94 min.
2. Bardsongs, reż. Sander Francken, 94 min.
3. Song, reż. Selma Vilhunen, 82 min.
4. Wanderers of the Desert, reż. Nacer Khemir, 95 min.
5. Griot, reż. Volker Goetze, 80 min.
6. The Machine Which Makes Everything Disappear, reż. Tinatin Gurchiani, 97 min
7. Dokumentalista, reż. Ivars Zviedris, Inese Kļava, 82 min.
8. Hakawati, reż.Marcin Sauter, 40 min.
9. Bastion of Sin, reż. Thomas Lauterbach, 78 min.
10. Story of Gordafarid, reż. Hadi Afarideh, 35 min.
11. Lullaby, reż. Johann Feindt, Tamara Trampe, 98 min.
12. Sheherezade, reż. Nacer Khemir, 81 min.
13. The Dove's Lost Neackle, reż. Nacer Khemir, 86 min.
14. Bab’Aziz, reż. Nacer Khemir, 96 min

Więcej na: www.bravefestival.pl