Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
CD Błażej Król kontynuuje magiczne zabawy elektroniką i słowami. Do tej pory na dwóch krążkach duetu Ul/Kr oraz solowym „Nielocie” zaprezentował świeże podejście do muzyki alternatywnej, bawiąc się dźwiękami gitar i klawiszy w poetycki sposób. Dołożył do tego świetne teksty. Na jego najnowszej solowej płycie „Wij” jest podobnie, ale Król eksploruje też nowe rejony. To klimaty bliskie synthpopowej muzyce z lat 80. Automaty perkusyjne i syntezatory nie są tu jednak pretekstem do tworzenia beztroskich przebojów. Król tworzy dramatyczny klimat momentami bliski opowiadaniu Gogola z połowy XIX wieku o tym samym tytule co płyta Króla – „Wij”. Zimna, mroczna atmosfera jest co prawda czasami rozświetlana żywymi dźwiękami z motorycznym bitem i wpadającym w ucho refrenem (singlowe „Zaklęcie”), ale nie dajcie się zwieść. „Wij” to płyta ciężka w odbiorze, wprowadzająca w niepokojący stan. Będzie go można poczuć na żywo już w tym tygodniu, bo Król zaprezentuje „Wija” m.in. podczas Spring Break w Poznaniu (23.04). Wcześniej, 18.04, Król wystąpi w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim, a później w Gdańsku i Warszawie.

Wojciech Przylipiak

Król | Wij | Kayax
DVD „Spotykając się z moimi rozmówcami, nigdy nie miałem przygotowanych pytań. Nie nazwałbym tego wywiadami, a raczej lekcjami z mistrzami. Siadając na przykład obok Dolly Parton, nie myślałem o tym, jak ten film ma wyglądać, tylko: o mój Boże, siedzę w tour busie z Dolly!” – powiedział w wywiadzie dla „Rolling Stone’a” Dave Grohl. Lider Foo Fighters wyreżyserował „Sonic Highways”, jest też przewodnikiem po ośmiu miastach, w których przy okazji kręcenia serii grupa nagrała nową płytę. Podczas wizyty w każdym z miast poznajemy historię wykonawców, którzy ukształtowali miejscowe muzyczne środowisko. Obok Parton Grohl rozmawia z wieloma gigantami muzyki, chociażby Buddym Guyem czy producentem Rickiem Rubinem. W każdej z nich Grohl to ciekawski fan, przed którym rozmówcy chętnie otwierają swoje szuflady ze wspomnieniami. W ośmioodcinkowej serii nie brakuje sporej ilości znakomitej muzyki, a wydawca DVD dorzucił jeszcze dodatki z niewykorzystanym w serialu materiałem.

Wojciech Przylipiak

Sonic Highways | reżyseria: Dave Grohl | dystrybucja: Sony
DVD Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak obalić Kim Dzong Una, pewnie nie przyszło wam do głowy, że wystarczy włączyć mu piosenkę Katy Perry. Mnie też nie. I tym się różnimy od Setha Rogena, Evana Goldberga i Dana Sterlinga, którzy napisali scenariusz „Wywiadu ze Słońcem Narodu”. Ich sposób na unormowanie Korei Północnej jest tak absurdalny i durny, że aż śmieszny. Oczywiście to poczucie humoru rodem z telewizji śniadaniowych, tanie, prymitywne, seksualno-fekalne. A mimo to jest w tym filmie jakaś moc przyciągania. Może to kwestia charyzmy Jamesa Franco i Setha Rogena, może śmiałości, z jaką naigrawają się z mediów i totalitarnego państwa, i egalitaryzmu, bo Ameryka obrywa tu tak samo jak Korea Północna. No i to film, który trzeba znać, bo już zapisał się w historii kina. To właśnie z powodu „Wywiadu...” koreańscy hakerzy włamali się na serwery wytwórni Sony, przez co włodarze firmy wycofali się z dystrybucji obrazu w kinach. Szkoda tylko, że w kontekście jakości filmu ta afera to tylko wiele hałasu o nic.

Artur Zaborski

Wywiad ze Słońcem Narodu | reżyseria: Evan Goldberg, Seth Rogen | dystrybucja: Imperial Cinepix