Francuski pisarz Michel Houellebecq domaga się zakazu emisji filmu, zrealizowanego przez holenderski kolektyw Kirac. W opublikowanym zwiastunie widać go bez koszulki, całującego młodą kobietę w łóżku.

W zwiastunie pojawia się również komentarz reżysera filmu, Stefana Ruitenbeka, o tym, jak Houellebecq napisał do niego, że jego miesiąc miodowy w Maroku został odwołany po tym, jak jego żona „spędziła miesiąc na rezerwowaniu prostytutek”.

Pisarz i jego żona Lysis „odkryli z szokiem i obrzydzeniem”, że zwiastun filmu „Kirac 27” zawierał „obciążające ich poważne i fałszywe stwierdzenia, brutalnie podważające ich godność” – napisali w oświadczeniu prawnicy pisarza i jego żony.

Houellebecq nakazał im „natychmiastowe powstrzymanie tych ataków wszelkimi sposobami” poprzez „wycofanie zwiastuna z platform i sieci społecznościowych na całym świecie”. Ponadto domaga się on zakazu „jakiegokolwiek komercyjnego lub niekomercyjnego wykorzystania, w jakiejkolwiek formie, filmu i innych wizerunków Houellebecqów”.

Ruitenbeek powiedział w zeszłym tygodniu portalowi Vice, że pomysł nakręcenia filmu wyszedł od Houellebecqa i jego żony po obejrzeniu „Honeypot”, jednego z poprzednich filmów kolektywu Kirac.

Michel Houellebecq to jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych francuskich pisarzy, często nazywany „enfant terrible” literatury francuskiej. (PAP)

mrf/ adj/