Muzeum udało się zgromadzić dzieła malarza, które są rozsiane na całym świecie. Udało mu się sprowadzić takie arcydzieła jak "Dziewczyna z perłą" (Mauritshuis, Haga), "Geograf" (Muzeum Städel, Frankfurt nad Menem), "Kobieta pisząca z pokojówką" (The National Gallery of Ireland, Dublin), "Kobieta z wagą" (Narodowa Galeria Sztuki, Waszyngton) i "Kobieta czytająca list przy otwartym oknie" (Gemäldegalerie Alte Meister, Drezno).

Po raz pierwszy w historii galeria Frick Collection w Nowym Jorku wypożyczyła swoje trzy obrazy Vermeera ze swojej kolekcji, podkreśla muzeum w komunikacie prasowym. Są to: „Dama i służąca”, „Przerwa w muzyce” oraz „Żołnierz i śmiejąca się dziewczyna”.

„Jesteśmy wdzięczni wszystkim muzeom i osobom indywidualnym za hojność i umożliwienie organizacji tej wyjątkowej wystawy” – powiedział PAP dyrektor Dibbits. W sumie do Amsterdamu dotarło 21 obrazów z siedmiu różnych krajów. Samo Rijksmuseum posiada cztery dzieła Vermeera, m.in. "Mleczarkę" i "Ulicę". Trzy pozostałe dzieła pochodzą z Mauritshuis w Hadze.

Reklama

Ostatnia duża wystawa niderlandzkiego malarza odbyła się w Holandii 27 lat temu w Mauritshuis w Hadze (1996). Zaprezentowano wówczas 22 obrazy mistrza z Delft, a ekspozycja przyciągnęła wówczas ponad 450 tys. zwiedzających, co uczyniło ją najczęściej odwiedzaną wystawą w historii muzeum.

Johannes Vermeer (1632-1675) mieszkał i pracował w Delft w centralnej Holandii. "Jego prace są najbardziej znane ze spokojnych, introwertycznych scen we wnętrzach, bezprecedensowego użycia jasnego, kolorowego światła i przekonującego iluzjonizmu" – charakteryzuje je Rijksmuseum.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 10 lutego do 4 czerwca. Jak informuje biuro prasowe Rijksmuseum sprzedano już ponad sto tysięcy biletów, a pierwsze dziesięć dni wystawy jest już w pełni zarezerwowanych.

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ dki/