Odszedł prof. Andrzej Tyszka, wybitny socjolog kultury, prekursor badań stylu życia i społeczności lokalnych - napisał w mediach społecznościowych wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Prof. Andrzej Tyszka był socjologiem kultury, pisarzem i działaczem opozycji w PRL, a także działaczem obywatelskim. "Wczoraj odszedł także prof. Andrzej Tyszka, wybitny socjolog kultury, prekursor badań stylu życia i społeczności lokalnych. Społecznik, aktywizator patriotyzmów małych ojczyzn, obywatel Podkowy Leśnej i polski patriota, uroczy, dobry człowiek. RIP" - czytamy we wpisie szefa MKiDN na Twitterze.

W obszarze socjologii prof. Tyszka specjalizował się w aksjologii społecznej i aksjologii kultury. Ponad 30 lat do 2000 r. pracował w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Działając w opozycji wobec władz PRL-u Andrzej Tyszka w 1978 r. był jednym z założycieli Towarzystwa Kursów Naukowych, którego celem było organizowanie niezależnych wykładów i dyskusji, poszerzających inicjatywę powstałego w listopadzie 1977 r. tzw. Uniwersytetu Latającego. W związku z jego postawą wobec komunizmu w stanie wojennym był internowany od 13 grudnia do 5 maja 1982 r. - najpierw na Białołęce, a następnie w Jaworzu. Prof. Tyszka jest także autorem m.in. książki z 1971 r. pt. "Uczestnictwo w kulturze: o różnorodności stylów życia".

Był także zaangażowany w działalność w społeczności lokalnej - w Podkowie Leśnej i w okolicach. W Podkowie Leśnej prof. Tyszka mieszkał od 1939 r., gdzie m.in. malował obrazy, pisał książki (jedną z jego znanych publikacji jest "Żyjąc wśród leśnych ogrodów") i udzielał się społecznie. Jest jednym z czworga założycieli i organizatorów Uniwersytetu Otwartego "Pokolenia" z ramienia Związku Podkowian i jego wykładowca w kolejnych semestrach.

Prof. Andrzej Tyszka uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska