Polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, zagadnienia prawa i administracji - to tematy ujęte w projekcie architekta i artysty Petra Vladimirova, realizowanym w Muzeum Warszawy od 1 grudnia. Wystawa „Biuro Odbudowy Ukrainy” będzie pokazywana w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.

Petro Vladimirov zaprosił do rozmów ukraińskich ekspertów z kilku dziedzin: architektury, urbanistyki, prawa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest wystawa „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.

Odbudowa Ukrainy już się rozpoczęła. Choć trwa wojna, widać działalność ochotników, którzy sprzątają miasta i naprawiają zniszczone domy. W tle odbywa się mniej widoczna praca instytucji – tworzenie ram organizacyjnych i prawnych odbudowy kraju. Zagadnienia te są przedstawione i na wystawie, i poruszane będą w czasie spotkań, rozmów i debat.

„Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi” - zaznacza kurator Vladimirov. Jego projekt "Biuro Odbudowy Ukrainy" pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w odbudowę Ukrainy. Daje to możliwość zmiany struktury państwa – stworzenia nowych instytucji, porzucenia dotychczasowych przepisów, szybkiego wdrożenia reform.

Zagadnienia te przedstawiają ukraińscy specjaliści – urbaniści, polityk, deweloper, badacze miejscy oraz aktywiści zaangażowanymi w ochronę zabytków. Projekt pokazuje, jak te dziedziny rozwijały się do 24 lutego 2022 r. i jaki kontekst tworzą dla przyszłej odbudowy.

Tytuł wystawy odnosi się do Biura Odbudowy Stolicy, które odpowiadało za odbudowę Warszawy po II wojnie światowej.

„Instytucja przywołana jest na płaszczyźnie emocjonalnej" – zaznaczają organizatorzy wydarzenia. "Część pytań, przed którymi stoi dziś Ukraina, jest zbliżona do tych, na które musieli odpowiedzieć warszawiacy prawie 80 lat temu. Są jednak także istotne różnice, które zostaną poruszone w programie wydarzeń”.

Wystawę - jej kształt i aranżację - stworzyli: Petro Vladimirov – kurator projektu - ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta. Lider projektów w biurze Direction. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów inżynierskich odbywał wymianę studencką w School of Arts and Communication na Uniwersytecie w Malmoe. Pracował w Ukrainie i w Danii w biurze Henning Larsen. Uczestniczył w projektach artystycznych oraz badawczych w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Danii. Wspólnie z Zofią Jaworowską i Fundacją Brda prowadzi projekt OKNO. Nominowany do tegorocznej edycji nagrody PinchukArtCentre dla ukraińskich artystów poniżej 35. roku życia. Tomasz Świetlik (który jest autorem aranżacji wystawy) - architekt oraz ekonomista. Jest twórcą m.in. nominowanej do nagrody Miesa van der Rohego Sceny w ukraińskim Dnieprze, projektu badawczego Architektura VII Dnia czy Wyspy Cienia – instalacji w ramach konkursu FUTUWAWA 2021. Projektował też wystawy, m.in. "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" w Muzeum Woli. Uliana Bychenkova jest z kolei autorką projektów graficznych.

Eksperci i organizacje zaangażowane w tworzenie prezentowanych na wystawie tematów to: Oleksandr Anisimov – urbanista, współtwórca inicjatywy badawczej mającej na celu badanie i promowanie zmian w polityce mieszkaniowej; Hanna Bondar – ukraińska architektka i polityczka, deputowana Ukrainy IX kadencji; Ihor Raikov – założyciel firmy deweloperskiej Spilnot; Yegor Vlasenko – urbanista, pracuje w dziedzinie gospodarki miejskiej i działa na rzecz zachowania historycznych budynków i dziedzictwa miejskiego.

Debaty poszerzą kwestie poruszane na wystawie, takie jak pojęcie domu w czasie wojny czy materialność odbudowy. Od stycznia do kwietnia będą prowadzone on-line, w maju zaś zaplanowana jest debata na żywo. Wydarzenia z udziałem gości ukraińskich będą tłumaczone symultanicznie.

Projekt został sfinansowany przez Fundusz Stabilizacyjny – inicjatywę wspierającą organizacje kulturalne i edukacyjne w Ukrainie, w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej, dotknięte skutkami wojny w Ukrainie.

Wystawa „Biuro Odbudowy Ukrainy” będzie czynna w Muzeum Warszawy do 2 lipca 2023 r.(PAP)

Autorka: Anna Bernat

abe/ dki/