„Tak oto kończy się świat. Nie hukiem, lecz wizgiem metalu” – tymi złowrogimi słowami nową powieść na swojej stronie internetowej zapowiada Jacek Dukaj. „Starość aksolotla” ukaże się 10 marca w wyjątkowej formie, tylko jako e-book

W bardzo ciekawym tekście o książce elektronicznej w najnowszym magazynie „Książki” Jacek Dukaj niejako przekonuje do sięgnięcia po swoją nowe dzieło słowami: „Usiłuję nakłonić państwa do spojrzenia na literaturę nie jako na realizację tekstowo-papierowego estetyzmu, lecz na continuum narracji o różnym stopniu literackości, od poezji i prozy aż do sztuk jeszcze nieistniejących, wyłaniających się na naszych oczach z chaosu nowych technologii i mediów”.
Jego „Starość aksolotla” to faktycznie coś więcej niż książka. Wydawnictwu towarzyszy bowiem oprawa wizualna studia Platige Image, słynącego chociażby z filmów Tomasza Bagińskiego i współpracy z Larsem von Trierem. Swoją cegiełkę dołożył także, artysta wizualny pracujący m.in. przy takich produkcjach jak „Transformers”, „Avengers”, „Star Trek”, „Gwiezdne Wojny” czy „Iron Man”, Alex Jaeger. Na czytnikach będzie można zresztą nie tylko zobaczyć futurystyczne ilustracje, ale też skorzystać z ciekawej formy przypisów poszerzających powieść Dukaja.

Jacek Dukaj to jeden z najważniejszych polskich twórców literatury fantastycznej. Autor m.in. nominowanego do nagrody Nike „Lodu”, a także książek „Wroniec” czy „Xavras Wyżryn”. Na podstawie jego opowiadania wspomniany Bagiński zrealizował nominowaną do Oscara „Katedrę”.