Chcemy, aby plac Defilad stawał się kulturalną wizytówką Warszawy - pisze Teatr Studio, który jest operatorem płyty głównej tego miejsca.

Projekt „Plac Defilad”

Wspólna inicjatywa publicznych i prywatnych instytucji kultury z Pałacu Kultury i Nauki i jego najbliższej okolicy a także organizacji pozarządowych. Chcemy współtworzyć miejsce prawdziwie publiczne, otwarte na wszystkich mieszkańców, nie wykluczające. Warszawa potrzebuje przestrzeni wspólnej, także symbolicznej, sprzyjającej interakcjom społecznym, konfrontowaniu poglądów, pomysłów, organizowaniu wydarzeń, aktywności, a czasem najzwyczajniej stanowiącej odskocznię. Plac powinien być tym miejscem.

Chcemy, aby Plac Defilad stawał się kulturalną wizytówką Warszawy i przykładem korzystnej przemiany ważnej przestrzeni dzięki współpracy wielu osób i instytucji.

2014 (etap I) testowanie

2014 rok był rokiem prototypowania, stopniowego budowania zainteresowania i dyskusji wokół estetyki i funkcji przestrzeni publicznej. Wspólnie z partnerskimi organizacjami zrealizowaliśmy wstępny plan zagospodarowania przestrzennego i przygotowaliśmy letni program animacji łączący różne formy aktywności. Na środku placu ustawiliśmy 25-metrowy stół z siedziskami. Obok podest-scenę, stoliki z leżakami i parasole. W czerwcu ruszyło plenerowe kino z pokazami filmów i rejestracjami spektakli teatralnych. W drugiej części placu stanęła artystyczna instalacja JELENIE Elizy Proszczuk. W sierpniu kulturalny butik na otworzyła Fundacja Bęc Zmiana.
Od połowy czerwca do końca sierpnia na Placu odbyło się ponad 80 wydarzeń, różnorodnych, adresowanych do mieszkańców i gości Warszawy (koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy filmowe, debaty, czytania, zajęcia sportowe, silent disco, dwudniowy zlot foodtrucków, targi wytwórni niezależnych, piknik i wspólne śniadania). We wrześniu, niemal codziennie, planowane są kolejne aktywności.

W tym sezonie swoje cykle rozpoczęły: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TR Warszawa, Teatr STUDIO, Against Gravity i PLANETE+DOC, Akademia Fotografii, Krytyka Polityczna, Warszawska Szkoła Filmowa, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę. Plac to także duże festiwalowe propozycje: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci Korczak, premierowa polska edycja festiwalu Red Bull Music Academy Weekender, Warszawa jest Trendy. Do inicjatywy dołączyło ponad 20 partnerów. Dotychczasowe wydarzenia przyciągnęły na Plac tłumy publiczności (łącznie ponad 30 000 osób). Plac ożył.

Budowanie wspólnoty 2015 / 2016

Pierwszy sezon się sprawdził. Kontynuujemy zeszłoroczne cykle i tworzymy nowe, na większą skalę. Zapraszamy do wpółpracy kolejnych partnerów, w tym międzynarodowych. Chcemy, żeby plac funkcjonował w lecie i zimie. Wiosną na nowo ustawiamy stół. Zapraszamy do niego wszystkich mieszkańców i gości Warszawy, do bycia przy nim po prostu. Namawiamy do rozmowy, współdziałania, zabawy, refleksji i odpoczynku.

W kwietniu rusza druga edycja Festiwalu Red Bull Music Academy Weekender. Drugi sezon Placu startuje w maju. Jednym z przewodnich tematów będzie też jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy aktywnie włączać się w jego obchody, próbować odkryć Pałac na nowo. Szczegóły programu będziemy przestawiać systematycznie od marca 2015.

Oficjalna strona projektu>>