"Lost Illusions" Xaviera Giannoli, "Annette" Leosa Caraxa i "Aline. Głos miłości" Valérie Lemercier zostały faworytami w wyścigu po Cezary, otrzymując - kolejno - 15, 11 i 10 nominacji. Uhonorowany canneńską Złotą Palmą "Titane" Julie Ducournau powalczy o cztery statuetki.

Nominacje do nagród ogłoszono w środę na stronie internetowej francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

Wśród tegorocznych faworytów znalazła się adaptacja powieści Honoriusza Balzaka "Lost Illusions" ("Stracone złudzenia") Xaviera Giannoli. Jej głównym bohaterem jest XIX-wieczny młody poeta, który opuszcza rodzinną prowincję i postanawia poszukać szczęścia w Paryżu. Obraz został nominowany aż w 15 kategoriach, wśród nich najlepszy film, reżyser, aktorka drugoplanowa (Jeanne Balibar i Celine de France), aktor drugoplanowy (Xavier Dolan i Vincent Lacoste) oraz scenariusz adaptowany.

12 nominacji powędrowało do "Annette" Leosa Caraxa, czyli muzycznej opowieści o mieszkającej w Los Angeles parze - śpiewaczce operowej (granej przez Marion Cotillard) i komiku stand-upowym (Adam Driver) - która decyduje się na dziecko. Produkcja może otrzymać nagrody m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego i za scenariusz oryginalny.

Na trzecim miejscu pod względem liczby nominacji znalazła się historia inspirowana życiem Céline Dion "Aline. Głos miłości" Valérie Lemercier, w której w roli głównej zobaczymy reżyserkę i scenarzystkę. Twórcy obrazu mają szansę na 10 statuetek, m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa, aktorka drugoplanowa (Danielle Fichaud), aktor drugoplanowy (Sylvain Marcel) oraz scenariusz oryginalny.

Uhonorowany canneńską Złotą Palmą "Titane" Julie Ducournau powalczy o cztery statuetki, w tym za odkrycie aktorskie (Agathe Rousselle) i najlepsze zdjęcia. Przepełniony scenami przemocy film opowiada o Alexii, której życie po wypadku samochodowym ratuje operacja wszczepienia w skroń tytanowej płytki. Obok Rousselle w obsadzie znalazł się Vincent Lindon.

Tyle samo nominacji otrzymał laureat Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji "Zdarzyło się" Audrey Diwan, który może otrzymać m.in. Cezara w kategoriach najlepszy film i odkrycie aktorskie (Anamaria Vartolomei). Obraz jest adaptacją książki Annie Ernaux o studentce Anne, która w latach 60. zachodzi w nieplanowaną ciążę i jest przekonana, że – mimo wszelkich grożących jej konsekwencji - chce poddać się zabiegowi aborcji.

W kategorii najlepszy film zagraniczny nominacje otrzymali: "Compartment n. 6" Juho Kuosmanena, "Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego, "Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera, "Matki równoległe" Pedro Almodovara, "Pierwsza krowa" Kelly Reichardt i "Ojciec" Floriana Zellera.

Gala wręczenia Cezarów odbędzie się 25 lutego. Gospodynią uroczystości będzie reżyserka i scenarzystka Danièle Thompson. (PAP)

autorka: Daria Porycka