Amerykański dziennik New York Times pisze o zbliżającym się otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Gazeta z uznaniem opisuje jak Polska czci pamięć Żydów i podkreśla, że nowa instytucja odróżnia się od licznych muzeów Holocaustu.

- By uczcić historię Żydów, Polska prezentuje Muzeum życia - taki tytuł nosi artykuł, jaki ukazał się w dzisiejszym wydaniu New York Timesa. Gazeta zwraca uwagę, że do otwarcia muzeum dochodzi w momencie, w którym w innych częściach Europy narasta antysemityzm.

W korespondencji z Warszawy dziennikarz New York Timesa pisze, że przez niemal cała swoją historię Polska była najbardziej zróżnicowanym etnicznie krajem Europy i że w 1939 roku mieszkało u nas 3,5 miliona Żydów. Jego zdaniem stworzenie muzeum jest wyrazem tęsknoty za przywróceniem w połowie zapomnianej przeszłości, kiedy to Żydzi i żydowska kultura stanowiła jeden z dominujących elementów polskiej rzeczywistości.

Tytuł swojego artykułu dziennikarz amerykańskiej gazety zaczerpnął z wypowiedzi nowojorskiego biznesmena Sigmunda Rolata, który współfinansował przedsięwzięcie na jego wczesnym etapie. "To nie jest kolejne muzeum Holocaustu. Jesteśmy więcej niż ofiarami. To jest muzeum życia" - podkreślił Amerykanin.