Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy „Historię” Witolda Gombrowicza argentyńskiego teatru Hasta Trilice i interpretacji Adriana Blanco, który zdobył nagrodę reżyserską za „Trans-Atlantyk” na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

Historia Scena Przodownik

Historia Scena Przodownik

źródło: Materiały Prasowe

Spektakl Hasta Trilice to rodzaj fikcyjnej autobiografii pisarza oczami młodego Witolda i starego Gombrowicza. Sztuka ukazuje życie Gombrowicza od momentu, w którym przedstawia się jako mędrzec u kresu swoich dni, do kontrastujących z nimi czasów młodego buntownika. Reżyser widzi bohatera jako dwóch różnych ludzi, którzy podsłuchują się, jednoczą i wspierają. W tle Polska i świat pogrążony w wojnie. „Historia” Witolda Gombrowicza jest kręgosłupem spektaklu, ale ze sceny usłyszymy również fragmenty innych utworów - „Ferdydurke”, „Iwony, księżniczki Burgunda”, „Ślubu”, „Pornografii”, „Operetki” czy „Kosmosu”.

- W 2004 r. wyreżyserowałem "Operetkę”, a następnie "Trans- Atlantyk”, za który otrzymaliśmy nagrody dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, za najlepszą reżyserię oraz za najlepsze przedstawienie IX Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Gdy zacząłem pracować nad kolejnym przedstawieniem, niektórzy mówili: “ludzie pomyślą, że jesteś wdową po Gombrowiczu”. A ja czułem, że muszę zamknąć trylogię. Tło “historii” jest zdecydowanie mocniejsze, atmosfera bardziej gęsta, z duzą dawką czarnego humoru. Kiedy pytają mnie czy to komedia czy tragedia, odpowiadam: “Czy ja wiem? “. Nie wiem do końca, czym jest moje życie, więc tym bardziej nie mogę wiedzieć, czym jest spektakl teatralny. Ale właśnie to mi się w nim podoba - mówi reżyser spektaklu Adriano Blanco.

Prasa argentyńska o spektaklu:

„Reżyser Adrian Blanco serwuje widzowi sytuacje powodujące salwy głośnego śmiechu, jak i takie, które zapierają dech w piersiach. Sztuka przybiera dynamiczny, ale lekki i zupełnie nieuciążliwy rytm, nawet wtedy, gdy poruszane są tematy tak gorzkie, jak spotkanie Stalina z Hitlerem, którzy dyskutują, jak podzielić Polskę. Spektakl jest odkryciem nie tylko dla tych, którzy niewiele wiedzą o Gombrowiczu, ale również dla jego znawców." /"La Nación"/

Historia to szorstki życiorys w formie lirycznej, to najśmielszy, niepokojący, jak i najbogatszy spektakl tego sezonu./Veintitres/
To, co dzikie, pierwotne, przeciwstawiające się formie, oraz to, co brudne, tutaj staje się życiowe. /Página 12/

Adaptacja: Adrián Blanco i José Páez
Reżyseria: Adrián Blanco
Występują: Ramiro Aguero, Manuel Bello, Estefania D’ Anna, Diego Echegoyen, Mario Frías, Cecilia Tognola, Hugo Dezilio, Yamila Galione oraz Luis Escaño.

Spektakl w języku hiszpańskim z polskimi napisami.

Teatr Dramatyczny - Scena Przodownik, 25 i 26 października