Wrocław oddał głos dzieciom i młodzieży Brave Kids. Miasto na dwa dni zamieniło się w gigantyczną scenę, na której wystąpiło 500 młodych artystów. Za nami kolorowy pochód z 13,5 metrową, plastikową rybą, koncert w NFM oraz plenerowe występy pod Przylądkiem Nadziei i na 9 wrocławskich osiedlach. Zakończenie festiwalu już w najbliższą niedzielę, 5 września.

Tegoroczny Brave Kids rozgrywa się pod hasłem „Oddajmy głos dzieciom i młodzieży. Chcemy was usłyszeć”. – W tym roku na warsztatach młodzi artyści podejmowali ważne tematy, np. dotyczące ekologii i wpływu ludzi na środowisko. Dzieci i młodzież widzą, że jest to ważne dla ich przyszłości i chcą o tym głośno mówić – wyjaśnia Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

W piątkowe popołudnie zaprezentowane zostały ekologiczne murale, które powstały podczas warsztatów na Przedmieściu Oławskim. W artystyczny sposób poruszają ważne problemy związane ze zmianami klimatu, prawami dziecka i migracją. Namalowano je antysmogowymi farbami KNOxOUT, które redukują tlenek azotu, dzięki czemu murale stają się jednocześnie oczyszczaczami powietrza.

Festiwalowa sobota rozpoczęła się od koncertu Chóru Chłopięcego NFM. Tuż po nim uczestnicy Brave Kids przeszli w kolorowej paradzie po placu Wolności, gdzie zaprezentowali ogromną rzeźbę, która powstała podczas warsztatów „Plastic not fantastic”. To ogromna, ruszająca się ryba, stworzona z materiałów z recyklingu, m.in. plastikowych butelek i rurek pex. – Artystyczny pochód był niesamowicie wypełniony pozytywną energią. Był ruch, muzyka, kolorowe stroje. Dopisała frekwencja, cały plac wypełnił się młodymi artystami, a także publicznością: dziećmi i ich rodzicami – mówi Karolina Gonera, producentka Brave Kids pod wrocławskim niebem. W paradzie wzięło udział 150 młodych artystów, m.in. Dziewczęca Orkiestra Dęta z Rzeszowa, Grupa Chorągwiarska ze Śniadowa, grupa teatralna Skrzat z Rzepiennika Strzyżewskiego, Teatr TOF z Dąbrowy Górniczej oraz artystyczna grupa Tęczowi Wojownicy.

Dzień później swoje występy młodzież zaprezentowała na 10 scenach Wrocławia. Pierwszą z nich zlokalizowano pod Przylądkiem Nadziei, gdzie w artystycznym pochodzie wystąpili uczestnicy tegorocznych półkolonii i kolonii Brave Kids, łącznie około 250 dzieci. – Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie podarować dzieciom uśmiech i radosną twórczość, w bezpieczny dla nich sposób, pod ich oknami. To był piękny, poruszający występ dla wszystkich: pacjentów i ich rodziców, uczestników i wszystkich obserwatorów – opowiada Iwona Frydryszak.

Następnie młodzi uczestnicy festiwalu przenieśli się na lokalne festiwale na Przedmieściu Oławskim, Szczepinie, Brochowie, Strachocinie, Zakrzowie, Złotnikach, Ołbinie, Dąbiu i w Parku Południowym. – Pozytywnie zaskoczyło nas zainteresowanie wrocławian i gości. Na pokazy przyszły setki ludzi, rodziny z dziećmi, wszyscy żywo reagowali na przygotowane przez dzieci i młodzież występy. Nie przeszkodziła nam nawet niesprzyjająca pogoda – mówi Karolina Gonera.

Oficjalnym zakończeniem festiwalu jest autorski spektakl przygotowywany przez międzynarodowych uczestników Brave Kids. Właśnie trwają do niego próby podczas obozu artystycznego w Obornikach Śląskich. Wielki Finał odbędzie się w Sali Koncertowej Radia Wrocław już w najbliższą niedzielę o 15.00. Wystąpią m.in. Dreamscatchers z Indii, Circus Debere Berhan z Etiopii, Kids News Circus, Cirkusárna z Czech, Los Talleres de Teatro y Cine para Niños y Niñas de Lombó z Hiszpanii oraz wielokulturowe grupy młodych mieszkańców Wrocławia i Warszawy. Są jeszcze dostępne bilety w cenie 30 zł na to wydarzenie. Można je kupić m.in. tutaj: https://ewejsciowki.pl/wroclaw/teatry/teatr-piesn-kozla,177/wielki-final-brave-kids,14876?eventId=199366&fbclid=IwAR2ZfTvjy97hRlndZIa-a0t49KGQTc3Gh5B6Y2rAuNnO6qU2yMgO0yCHZWg. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów podróży uczestników Brave Kids z zagranicy.

Wielki Finał Brave Kids, 5 września (niedziela), Sala Koncertowa Radia Wrocław – 15.00.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids