Hanna Wróblewska pełni funkcję dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki nieprzerwanie od 2010 roku. Wydaje się, że po tak długim czasie zmiana na stanowisku kierowniczym może korzystnie wpłynąć na kondycję instytucji oraz jej dalszy rozwój - napisano w informacji MKDNiS przesłanej PAP.

W poniedziałek w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje o tym, że wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński nie przedłużył kadencji Hannie Wróblewskiej, kierującej galerią od 2010 roku.

W odniesieniu do tych informacji MKDNiS przesłało PAP komentarz.

"Kolejna kadencja obecnej dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki wygasa z końcem grudnia 2021 roku. Pani Hanna Wróblewska pełni tę funkcję nieprzerwanie od 2010 roku. Wydaje się, że po tak długim czasie zmiana na stanowisku kierowniczym może korzystnie wpłynąć na kondycję instytucji oraz jej dalszy rozwój" - napisano.

Przypomniano, że "zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Minister powołuje dyrektora instytucji na czas określony". "Wybór kandydata na to stanowisko może nastąpić poprzez wskazanie Ministra lub w drodze konkursu – ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła" - zaznaczono.

Hanna Wróblewska dyrektorem Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki i komisarzem Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji była od 2010 roku. Była kuratorką wystaw w Zachęcie, m.in. "Andrzej Wróblewski. Retrospektywa" (1995), "Panoptykon. Architektura i teatr więzienia" (2005), "Rewolucje 1968" (2008), "Katarzyna Kozyra. Casting" (2010), "Marlene Dumas. Miłość nie ma z tym nic wspólnego" (2012), "Sarkis. Tęcza anioła" (2017).

W 1999 r. Wróblewska była kuratorką wystawy w Pawilonie Polskim "Katarzyna Kozyra. Łaźnia męska", która otrzymała wyróżnienie specjalne na 48. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Jest laureatką Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Sztuki AICA.