„Niestety, żegnaj Przyjacielu R.I.P” - głosi wpis zamieszczony na profilu fecebookowym zespołu.

Andrzej Bieniasz od wielu miesięcy walczył z rzadkim typem nowotworu - chłoniakiem z komórek płaszcza. Po nawrocie choroby w listopadzie zeszłego roku została zawiązana zbiórka internetowa na pokrycie kosztów jego terapii lekiem Ibrutynib, który nie jest refundowany.

Püdelsi powstali w 1985 roku, jako kontynuatorzy grupy Düpą, której lider, Piotr Marek, popełnił samobójstwo. Podstawowy skład zespołu stanowili muzycy związani z tym zespołem pod kierownictwem Andrzeja „Püdla” Bieniasza.

Pierwszą płytą zespołu była "Bella Pupa" w 1988 r. we współpracy z Korą Jackowską. Kora zaśpiewała większość utworów, tylko w dwóch wokalistą był Maciek Maleńczuk. Muzycy rozczarowani słabym przyjęciem ich płyty zawiesili działalność aż do 1996 roku. Po przerwie grupa wydała trzy płyty: "Viribus Untis", „Narodziny Zbigniewa" i "Psychopop". Po tym albumie po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 roku.

Püdelsi na listy przebojów wrócili w 2003 r. albumem "Wolność słowa". Krążek zdobył status Złotej Płyty. W kolejnych latach ukazały się „Zen”, „Madame Castro”.