Nowy sezon „Czasu honoru”, amerykański „Homeland”, „Transporter” i fabularyzowana produkcja o kłopotach młodzieży w polskiej szkole – oto niektóre z propozycji serialowych TVP na jesień. Telewizja Publiczna kontynuuje sprawdzone formaty i nie ryzykuje, bo nie musi.

Telewizja Polska zaprezentowała nową ramówkę. Po wakacjach w świecie telewizyjnych seriali zmieni się niewiele. W programie pierwszym najmocniejszym punktem jest "Homeland" (poniedziałek 21.50) - amerykańska produkcja o agentce CIA i żołnierzu piechoty morskiej, który jest podejrzewany o współpracę z terrorystami. Produkcja stacji Showtime jest uznawana za jeden z najlepszych seriali w historii amerykańskiej telewizji. Do twórców, w tym dla pary głównych aktorów - Claire Danes i Damiana Lewisa, trafiło wiele nagród w tym Złote Globy i Emmy.

TVP 1 kontynuuje również emisję serialu "Żywe trupy". W USA produkcja stacji AMC jest najchętniej oglądanym tytułem przez widzów w przedziale wiekowym 18 - 49 lat. W Polsce telewizja publiczna pokazuje ten serial o 23.10 w sobotnie noce.

„Transporter” bez Stathama i Bessona

Kolejną zagraniczną produkcją, która trafi na antenę TVP 1 jest "Transporter" nawiązujący tematyką do serii filmów sensacyjnych o tym samym tytule. Wśród twórców nie ma Luca Bessona, a w głównej roli Jasona Stathama, którego próbuje zastąpić Chris Vance. Główny aktor po dwóch miesiącach pracy na planie doznał ciężkiej kontuzji, która wymusiła zawieszenie zdjęć. W końcu po nieplanowanej przerwie nakręcono 12 odcinków, które kosztowały łącznie około 43 mln dolarów. Za produkcję odpowiadają firmy z Kanady, Francji i Niemiec. Zdjęcia kręcono głównie w Toronto, ale w serialu zobaczymy również Berlin, Paryż i Marsylię. We Francji produkcja cieszyła się umiarkowaną popularnością wśród widzów (3 mln na odcinek) i krytyków. Nieliczne recenzje wytykają "Transporterowi" m.in. słaby scenariusz, przeciętne aktorstwo i sztampowe dialogi. Jak jest w rzeczywistości, będziemy się mogli przekonać we wtorki o 20.25.

Piątkowe wieczory Jedynka przeznacza na europejskie miniseriale. Pierwszym z nich będzie włoskie "Volare" opowiadające o życiu włoskiego piosenkarza Domenico Modugno. Zachętą do zakupu praw do emisji była z pewnością krótka współpraca artysty z Anną German. Drugim powodem jest rola polskiej aktorki Kasi Smutniak, która zagrała Frankę Gandolfini - wielką miłość piosenkarza. Kolejnym serialem, który pojawi się w tym cyklu będzie "Rosyjska ruletka" - niemiecka historia o poszukiwaniu zaginionego syna dziejąca się Petersburgu. Natomiast w grudniu w piątkowe wieczory zobaczymy "Maria di Nazaret", ponad trzygodzinny włoski film, oparty na wątkach biblijnych, który został podzielony przez TVP 1 na cztery pięćdziesięciominutowe odcinki.

Na antenę powrócą oczywiście popularne polskie tytuły. Od 1 września widzowie Jedynki będą znowu śledzić losy Sylwii w serialu "Blondynka". W produkcji obok Julii Pietruchy pojawią się nowi aktorzy - Liliana Głąbczyńska–Komorowska oraz Mariusz Ostrowski. Nowa twarz pojawi się również w serialu "Komisarz Alex". Siostrę Michała Orlicza (granego przez Antoniego Pawlickiego) zagra Katarzyna Dorosińska. Na antenie TVP1 nie może również zabraknąć "Klanu" i "Ojca Mateusza", którego kolejne odcinki będą reżyserowane również przez odtwórcę tytułowej roli - Artura Żmijewskiego.

Jubileusz „M jak Miłość”

Wiernych widzów TVP2 czeka jubileusz z okazji emisji tysięcznego odcinka "M jak Miłość". 2 września Dwójka wyemituje galę z Teatru Polskiego w Warszawie, w której wezmą udział aktorzy serialu, jego twórcy oraz zaproszeni goście. Podczas transmitowanego na żywo koncertu zostaną wręczone statuetki w pięciu kategoriach m.in. dla najpiękniejszej pary młodej, za najbardziej spektakularną zdradę czy namiętny pocałunek. W listopadzie zobaczymy również tysięczny odcinek innego serialu TVP2 "Barwy szczęścia". Środy od godz. 20.45 należeć będą do „Na dobre i na złe”, natomiast piątkowe wieczory, od 6 września o godz. 20.45, opanuje „rodzinka.pl”.

1 września zobaczymy premierowy odcinek szóstego sezonu "Czasu honoru". Akcja 13 odcinków serialu rozgrywa się w drugiej połowie 1946 roku. Do obsady dołączą nowi aktorzy m.in.: Sonia Bohosiewicz, Marcin Żurawski, Joanna Osyda, Wojciech Mecwaldowski, Jerzy Schejbal, Eryk Lubos, Bartłomiej Kasprzykowski i Rafał Maćkowiak. Nie wiadomo, jak potoczą się losy serialu. Pierwotnie sezon piąty miał być ostatnim. Firma Akson Studio, zachęcona dobrymi wynikami oglądalności, zdecydowała się jednak na realizację szóstej serii. Być może czeka nas również sezon siódmy, który cofnie fabułę do okresu Powstania Warszawskiego. Reżyser Michał Kwieciński zapowiedział taką ewentualność, jeśli po raz kolejny Polacy tłumnie zasiądą przed ekranami telewizorów.

„Szkoła życia”. Odpowiedź na „Dlaczego ja?”

Jedynym całkowicie nowym i jednocześnie autorskim serialem na antenie TVP jest "Szkoła życia", która będzie opowiadać o problemach, jakie dotykają uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Jest to fabularyzowany dokument z udziałem amatorskich aktorów. TVP idzie tym samym w ślady stacji prywatnych, gdzie relatywnie tanie w produkcji "Dlaczego ja?", "Trudne sprawy" i "Pamiętniki z wakacji" cieszyły się sporo popularnością wśród widzów. Wraz z emisją „Szkoły życia” TVP2 planuje działania prospołeczne, do których, jak czytamy w informacji prasowej, "należy budowanie świadomości zagrożeń, edukacja społeczna, popularyzacja wiedzy o możliwościach wychodzenia z sytuacji kryzysowych czy też umacnianie zaufania do instytucji. Dlatego też emisji audycji towarzyszyć będą działania w innych mediach, np. seria publikacji prasowych o stanie polskiej szkoły, przygotowanie portalu społecznościowego, który będzie pełnić również funkcję poradnika dla młodych ludzi."

Telewizja publiczna dysponuje również całkowicie osobnym kanałem TVP Seriale, w którym oprócz wymienionych wyżej produkcji można obejrzeć m.in.: "Ranczo", "Alternatywy 4", "Janosika", "Zmienników", "Ekstradycję", "Siedem życzeń", "Tygrysy Europy", "Przystanek Alaskę" i "Z Archiwum X".

Zachowawczość Telewizji Publicznej w produkowaniu nowych seriali i inwestowaniu w prawa do emisji zagranicznych produkcji nie dziwi, jeśli prześledzimy wyniki oglądalności. W zestawieniu 10 najpopularniejszych seriali w 2012 roku wszystkie pozycje zajmuję produkcje emitowane przez TVP. Największą widownię zebrały odcinki seriali: "M jak Miłość", "Ranczo", "Na dobre i na złe", "Ojciec Mateusz", "Barwy szczęścia", "Komisarz Alex", "Nad rozlewiskiem", "Piąty stadion", "Siła wyższa" i "Klan". W zestawieniu nie ma żadnych produkcji zagranicznych.

Marcin Rybicki