„Świąteczna pocztówka” to tytuł koncertu, który przygotowują krakowscy artyści, by podziękować służbom medycznym za pracę w czasie pandemii. Nagranie będzie dostępne od 23 grudnia na stronie internetowej Teatru Groteska i w mediach społecznościowych.

Kolędy i piosenki świąteczne na scenie Groteski zagrają i zaśpiewają Renata Przemyk, Tadeusz Apryjas, Marek Piekarczyk, Łukasz Rybarski, Andrzej Sikorowski i Jacek Wójcicki.

Do „Świątecznej pocztówki” dołączyli krakowscy przedstawiciele środowiska medycznego, m.in. dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, dr Jerzy Friediger i dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski, którzy wystąpią w finałowej kolędzie.

Zgodnie z zapowiedziami teatru, w nagraniu ma się też znaleźć apel pacjentów, wyleczonych z ciężkich, krańcowych przypadków SARS-CoV-2, o oddawanie osocza dla chorych na COVID-19.

„Gramy w podziękowaniu dla lekarzy. Dla mnie koncert symbolicznie łączy sferę duchową z cielesną. Lekarze starają się zapewnić zdrowie naszym ciałom, my artyści możemy wspierać zdrowie duchowe. Każdy w tej trudnej sytuacji robi co potrafi najlepiej. Ważne, żebyśmy wszyscy robili to z serca i mieli świadomość, że jedno bez drugiego nie funkcjonuje w pełni” – powiedziała we wtorek dziennikarzom Renata Przemyk.

Dyrektor Groteski, Adolf Weltschek, tak skomentował przygotowywany koncert: „Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni to ludzie wykonujący zawody, w których nie ma świąt – zawsze ktoś musi pełnić dyżur i czuwać nad naszym zdrowiem. Tym bardziej teraz, kiedy od wielu miesięcy trwa pandemia. Uznaliśmy, że jest to ogromnie ważne, aby w tym szczególnym czasie, podczas gdy każdy z nas będzie przygotowywał się do Bożego Narodzenia, przypomnieć i skłonić nas wszystkich do tego, aby pomyśleć o pracownikach służby zdrowia”.