Miesięczny pobyt w Vence koło Nicei we Francji, gdzie Witold Gombrowicz spędził ostatnie lata swojego życia, będzie nowym wyróżnieniem przyznawanym w ramach Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. We wtorek ogłoszono nabór do szóstej edycji nagrody.

Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą, w języku polskim. W tej edycji konkursu wezmą udział książki wydane w 2020 r.

Organizatorami nagrody są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, a patronką - wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. Nabór potrwa do końca stycznia 2021 r.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, od tego roku przyznawane będzie nowe wyróżnienie. Ma to być około miesięczny pobyt jednego ze wskazanych przez kapitułę pisarzy w Vence koło Nicei we Francji, gdzie Witold Gombrowicz spędził ostatnie lata swojego życia.

"Będzie to rezydencja niezwykła, ponieważ wyróżniony pisarz spędzi około miesiąca w miejscu bardzo gombrowiczowskim. Będzie miał czas dla siebie: może tam pisać, myśleć, odpoczywać" – zaznaczył Tyczyński.

W Vence działa niewielkie muzeum poświęcone francuskiemu okresowi życia Gombrowicza (1964-69). Mieści się ono w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów w Vilii Alexandrine. Witold i Rita zajmowali drugie piętro, mieszkanie z pięcioma balkonami. 80-metrowa przestrzeń muzealna została przygotowana i otwarta w 2017 roku dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki przychylności miasta Vence. W maju ub. roku podpisane zostało porozumienie o współprowadzeniu ekspozycji gombrowiczowskiej w Vence przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Na cmentarzu komunalnym w Vence znajduje się grób pisarza, który zmarł w 1969 r.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w 2015 roku ustanowiono w 2015 r., po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów - Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść "Ma być czysto", w trzeciej Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zaś w czwartej Olga Hund za "Psy ras drobnych". Ostatnią edycję wygrała Barbara Sadurska, autorka książki pt. "Mapa".