Prawie 30 tys. widzów obejrzało spektakle i rozmowy podczas 13. edycji festiwalu teatralnego Boska Komedia – poinformowali w poniedziałek organizatorzy. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia były dostępne online za pośrednictwem platformy Play Kraków.

Od 5 do 13 grudnia widzowie obejrzeli 23 spektakle, w tym osiem premier. W ramach Boska Komedia TV i Hejnału Teatralnego organizatorzy festiwalu zaprosili na spotkania i rozmowy z artystami i ludźmi teatru. Przedstawienia obejrzało w sumie 23 tys. 700 widzów, a nagrania Boskiej Komedii TV 5 tys.100 osób. Dostęp do wszystkich wydarzeń był bezpłatny.

"Wyniki frekwencyjne przerosły nasze oczekiwania, ale największym zwycięstwem festiwalu była kreatywna, pełna pasji, nonkonformistyczna odpowiedź na kryzys. Odważne przyjęcie formuły online, pomimo ograniczeń, przyniosło znakomite spektakle, dojrzałe i bardzo aktualne wypowiedzi przypominające odwieczną zasadę +post tenebris lux+, czyli że po ciemności zawsze przychodzi światło" – podsumował dyrektor artystyczny Boskiej Komedii Bartosz Szydłowski.

W tym roku nie odbył się konkurs główny, w którym wybierano najlepszy spektakl, ale też nagradzano najlepszych reżyserów, scenografów, aktorów i aktorki. Uznano, że jury w formule online ma bardzo ograniczoną możliwość, by przeprowadzić analizy i spory o wartość spektakli.

Tegoroczna Boska Komedia była połączona z Małą Boską Komedią, czyli przeglądem najlepszych przedstawień dla młodych widzów. Złożone z dzieci i młodzieży jury wybrało najciekawszy według nich spektakl i przyznało mu nagrodę Grand Prix, która trafiła do twórców "Rutki" w reżyserii Karoliny Maciejaszek (produkcja: Teatr Lalek Arlekin w Łodzi).

Młodzi widzowie docenili przedstawienie m.in. za: "odwagę w mierzeniu się z trudnym tematem wojny i traumy wojennej, zwłaszcza uchwycenie perspektywy dziecka w obliczu katastrofy i zwrócenie uwagi na cierpienie ludzi, za interesującą i oryginalną lekcję historii, kreatywność, pomysłowość, piękno opowieści i fenomenalną historię, która chwyta za serce".

Organizatorem Festiwalu Teatralnego Boska Komedia jest Teatr Łaźnia Nowa, a wydarzenie to jest współfinansowane przez gminę miejską Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.