Film animowany "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego został w sobotę wieczorem laureatem Złotych Lwów podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy otrzymali reżyser Magnus von Horn i producent Mariusz Włodarski za "Sweat".

Zwycięzców konkursu głównego 45. FPFF ogłoszono podczas gali transmitowanej w TVP Kultura. Z uwagi na epidemię i aktualne obostrzenia laureaci nie byli obecni w Gdyni. Podziękowania nagrali w specjalnych klipach wideo, które wyświetlono w trakcie uroczystości.

Złotymi Lwami uhonorowano animację "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. To przejmująca opowieść o czasie i przemijaniu, której realizacja trwała 14 lat. Reżyser powraca w niej do lat dzieciństwa i młodości. Wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę. Film to także plastyczne, autorskie, sentymentalne spojrzenie twórcy na jego rodzinne miasto - Łódź. Głosu postaciom użyczyli m.in. Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Barbara Krafftówna i Krystyna Janda.

Srebrne Lwy otrzymali za "Sweat" reżyser Magnus von Horn i producent Mariusz Włodarski. Von Horn odebrał także nagrodę za reżyserię.

Nagrody za role główne w - kolejno "Sweat" i "25 lat niewinności" Jana Holoubka - otrzymali Magdalena Koleśnik oraz Piotr Trojan. Natomiast najlepsze kreacje drugoplanowe stworzyli Aleksandra Konieczna w "Sweat" i Tomasz Włosok w "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" Macieja Kawulskiego.