Senat przyjął w środę uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Izba wyższa składa hołd wielkiemu twórcy i patriocie, uznając jego myśl, że "Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek" za ciągle aktualną - głosi uchwała Senatu.

Za uchwałą opowiedziało się 79 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

W uchwale napisano, że "w zgodnej opinii wielu specjalistów Cyprian Kamil Norwid to jeden z najwybitniejszych polskich twórców". "Laureat Nagrody Nobla Josif Brodski uznał go za najlepszego poetę XIX wieku w literaturze światowej, a św. Jan Paweł II pisał o nim w roku 2001: +Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem+" - podkreślono.

Przypomniano, że "znakomity poeta, prozaik, dramatopisarz, artysta plastyk, głęboki myśliciel i chrześcijanin, gorący, choć niepozbawiony krytycyzmu patriota, który większą część życia przeżył na emigracji, urodził się 24 września 1821 r. w Głuchach na Mazowszu, a zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu".

Przekazano, że "w ostatnim zachowanym liście, napisanym dwa miesiące przed śmiercią, pisał osobie: +C.N. zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest, ażeby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne+". Senatorowie ocenili, że "ten swoisty testament nadal pozostaje do zrealizowania".

W uchwale wskazano, że "ustanowienie roku 2021, w którym przypada wyjątkowa 200. rocznica urodzin poety, umożliwi godne upamiętnienie Cypriana Kamila Norwida oraz przybliżenie Polakom jego osoby i dzieła".

Uchwała głosi, że "Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wielkiemu twórcy i patriocie, uznając jego myśl, że +Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek+, za ciągle aktualną".