VI Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowe Fale" odbędzie się w Gdańsku od 3 do 9 grudnia - tym razem w formule online - poinformowało w środę na Facebooku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Jak wyjaśniono, "w programie koncert utworów studentów klas kompozycji gdańskiej Akademii Muzycznej, występy NeoQuartet i Orkiestry Sinfonietta Pomerania oraz dwóch znakomitych zespołów kameralnych: duetu wiolonczelowo-fortepianowego Łukasz Frant – Joanna Galon-Frant i duetu fortepianowego Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz – Andrzej Jungiewicz".

Szczegóły programu i transmisje wszystkich wydarzeń znaleźć można na stronie: https://2020.nowefale.pl/.

"Tegoroczny, szósty już festiwal +Nowe Fale+ został zaprojektowany na miarę dzisiejszego czasu, trudnego dla nas wszystkich, a w szczególności dla artystów. Koncerty festiwalowe nagrali zaproszeni muzycy z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, w salach wypełnionych wirtualną publicznością. Mogą państwo obejrzeć efekty ich pracy w internecie. Łącząc się za pośrednictwem sieci w domach, dając jednocześnie znak, że festiwal jest mile widziany, potrzebny – jak potrzebna jest sama muzyka" - napisali organizatorzy wydarzenia.

Wyjaśnili, że "na siłą rzeczy znacznie okrojoną tym razem ofertę festiwalową złożą się tradycyjne ogniwa: koncert utworów studentów klas kompozycji gdańskiej Akademii Muzycznej, występ NeoQuartetu i Orkiestry Sinfonietta Pomerania". "Będą też gościć dwa znakomite zespoły kameralne: duet wiolonczelowo-fortepianowy Łukasz Frant – Joanna Galon-Frant i duet fortepianowy Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz – Andrzej Jungiewicz" - czytamy w informacji.

Zaznaczono, że obok klasyki XX wieku: Sznitke, Panufnik... "można będzie usłyszeć sporo utworów polskich twórców z różnych ośrodków".

"Będą też oczywiście prawykonania. Właśnie ze względu na prawykonania zdecydowano, że szósty festiwal +Nowe Fale+ powinien się odbyć w przewidzianym terminie, pomagając nowym utworom zaistnieć w przestrzeni publicznej we właściwym czasie, bez odbywania kwarantanny w kompozytorskich szufladach" - podkreślono.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja "Sinfonietta Pomerania". Partnerem Festiwalu "Nowe Fale" jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.