12 grudnia na platformie VOD Teatru Ateneum odbędzie się polska prapremiera "Ławy przysięgłych" Ivana Klimy w reżyserii Jakuba Krofty. W spektaklu występują, m.in.: Maria Ciunelis, Przemysław Bluszcz, Janusz Łagodziński, Magdalena Schejbal i Grzegorz Damięcki.

"Twórcy przedstawienia +Ława przysięgłych+ długo czekają na pokazanie efektów swoich prac widzom. Termin premiery był już przesuwany ze względu na skalę pandemii i rządowe obostrzenia" - przypomniała w informacji przesłanej PAP specjalistka ds. PR teatru Marzena Dąbrowska.

Polską prapremierę przygotowują rodacy Ivana Klimy - czeski reżyser Jakub Krofta (dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek) i scenograf Jan Stepanek.

"Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi od sklepikarki po fryzjera, ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt niemający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu" - czytamy o spektaklu na stronie Teatru Ateneum.

Reklama

Jak przypomniano, ta czarna komedia napisana została w latach 60. XX w. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga. "Była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne" - wyjaśniono.

"Dla mnie ta sztuka była odkryciem. Mimo tego, że powstała kilkadziesiąt lat temu jest przygnębiająco aktualna. To jest bardzo, bardzo czarna komedia, bliżej jej nawet do horroru, do dramatu absurdalnego w stylu Havla, Becketta lub Ionesco" - powiedział o sztuce Klimy reżyser przedstawienia, cytowany w przesłanej informacji.

"Wydawać by się mogło, że jej głównym tematem jest proces sądowy, ale moim zdaniem jest to historia o szukaniu granicy wytrzymałości człowieka – ile jest w stanie znieść, na ile lęk i strach kieruje jego życiem" - podkreślił Krofta.

Autorem przekładu jest Janusz Anderman. Scenografię zaprojektował Jan Stepanek.

Występują: Maria Ciunelis (Przewodnicząca), Przemysław Bluszcz (Prokurator), Tomasz Kozłowicz (Obrońca), Janusz Łagodziński (Powrócony), Magdalena Schejbal (Bizneswomen), Grzegorz Damięcki (Lobbysta), Dorota Nowakowska (Sklepikarka), Bartłomiej Nowosielski (Fryzjer) i Tadeusz Borowski (Dowódca).

Prapremiera - 12 grudnia o godz. 19 na platformie VOD Teatru Ateneum.