Laureatem tegorocznej Nagrody POLIN, przyznawanej za pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach, został Paweł Kulig, który od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim w Łodzi, a od roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci. Wyróżnienia otrzymali Justyna Biernat i Stowarzyszenie Krotochwile.

Finał szóstej edycji konkursu odbył się we wtorek, transmitowany był w mediach społecznościach Muzeum POLIN.

Kapituła konkursu doceniła odwagę Kuliga, niezbędną do tego, aby podjąć ogromne wyzwanie, jakim jest opieka nad obejmującą ponad 40 hektarów największą nekropolią żydowską w Polsce, oraz umiejętność budowy wokół swoich działań grona sojuszników i współpracowników. Jak napisano w informacji prasowej POLIN, "dzięki staraniom laureata, akcja porządkowania cmentarza uzyskała w 2020 roku honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej". "Aby sformalizować swoje działania i rozszerzyć ich zakres, Paweł Kulig powołał Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci, które realizuje swe cele poprzez organizowanie akcji wolontaryjnych i charytatywnych, oraz spotkań, warsztatów, prelekcji, wystaw, koncertów i spacerów edukacyjnych. Paweł Kulig od lat pomaga także potomkom łódzkich Żydów w odkrywaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. Dla wielu z nich odszukał groby przodków, którymi opiekuje się. Społecznik pozostaje w przyjacielskich relacjach z ziomkostwem łódzkich Żydów w Izraelu" - podkreślono. Paweł Kulig otrzyma nagrodę finansową w wysokości 20 tys. złotych.

Wyróżnienia w konkursie(oraz nagrody w wysokości 10 tys. zł) przyznano Justynie Biernat z Tomaszowa Mazowieckiego oraz działającemu w Wielkopolsce Stowarzyszeniu Krotochwile.

Justyna Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci. Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów. Na stronie Pasaży Pamięci publikuje dwujęzyczne teksty poświęcone żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.

Stowarzyszenie Krotochwile inspirując się wielokulturową przeszłością regionu, nie działa w jednym miejscu. Paweł Bajerlein i Patryk Antoniak wraz ze współpracownikami i wolontariuszami aktywnie dbają o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce - w Poznaniu, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie, Buku i wielu innych miejscowościach regionu. Stowarzyszenie zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych. W 2020 roku przeprowadziło pierwszy etap inwentaryzacji cmentarza w Koźminie Wielkopolskim.

W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Agnieszka Mysakowska z Wielunia, Karol Głębocki z Wysokiego Mazowieckiego praz Mirosław Reczko z Ciechanowca. Finaliści otrzymają nagrody finansowe w wysokości 5 tys. złotych.

"Konkurs Nagroda POLIN 2020 odbył się w szczególnych warunkach, w sytuacji, gdy epidemia COVID-19 znacząco utrudniła realizację i finansowanie projektów społecznych. Mimo tych przeciwności wybór laureata, wyróżnionych i finalistów konkursu był bardzo trudny. Jesteśmy pod wrażeniem konsekwencji, z jaką działają wszyscy finaliści, ich zaangażowania, energii i determinacji. Wyrażamy uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów" - powiedział kierownik konkursu Nagroda POLIN Radosław Wójcik.

Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród otrzymywanych przez muzeum aplikacji, kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko–żydowskich.

Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2020 jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne w tegorocznej edycji konkursu ufundowali: Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN Tomek Ulatowski, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas, Odette and Nimrod S. Ariav Foundation oraz anonimowy darczyńca. Współorganizatorem finału konkursu Nagroda POLIN 2020 było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Działanie realizowane w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

O finale konkursu Nagroda POLIN oraz o pozostałych nominowanych więcej na https://polin.pl/pl/wydarzenie/final-konkursu-nagroda-polin-2020.

Rok temu laureatką Nagrody POLIN została Natalia Bartczak, która od 17 lat jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w Wińsku (woj. dolnośląskie). Kapituła przyznała również dwa wyróżnienia – Adamowi Musiałowi i Katarzynie Winiarskiej. Nagrodę Specjalną, przyznaną przez p.o. dyrektora Muzeum POLIN, otrzymała instytucja pozarządowa - Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.