Sanitariuszka i żołnierz AK mjr Lidia Markiewicz-Ziental, ps. Lidka, została pośmiertnie awansowana na stopień podpułkownika - poinformowały służby prasowe resortu obrony. Decyzję odczytano podczas uroczystości pogrzebowej.

"Podczas uroczystości pogrzebowej została odczytana decyzja ministra Mariusza Błaszczaka o awansie mjr Lidii Markiewicz-Ziental, ps. Lidka, na stopień podpułkownika" - napisano we wtorek na Twitterze MON.

O śmierci sanitariuszki i najmłodszego żołnierza batalionu Armii Krajowej "Zośka" poinformowało 12 listopada Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierz AK spoczęła we wtorek na Wojskowych Powązkach. Ceremonia pogrzebowa został poprzedzona uroczystą mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

"Lidka" urodziła się w Warszawie 17 grudnia 1929 roku. Zmarła w wieku 91 lat. Jako prawniczka, do czasu pandemii czynnie wykonywała zawód radcy prawnego w Kancelarii Prawnej.

Reklama

Przed wojną uczęszczała do szkoły Sióstr Szarytek, w czasie okupacji do Gimnazjum Anieli Hoene-Przesmyckiej. W wieku 12 lat wstąpiła do konspiracyjnej organizacji harcerek. Drużyna specjalizowała się w służbie sanitarnej, ale dziewczęta uczestniczyły też w akcjach "Małego Sabotażu" i kolportażu prasy podziemnej.

Udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła w wieku 14 lat, zgłosiła się ochotniczo do Batalionu "Zośka”, dodając sobie 3 lata. Otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii "Giewonta", harcerskiego batalionu AK, Zgrupowania płk. "Radosława". Przeszła z nim jako jedna z nielicznych cały szlak bojowy z Woli na Stare Miasto, kanałami do Śródmieścia, później na Górny Czerniaków, kanałami na Mokotów i ponownie kanałami do Śródmieścia.

Brała udział we wszystkich akcjach, m.in. w ciężkich walkach na Woli, w natarciu na obóz koncentracyjny Gęsiówka, skąd wyzwolono ok. 350 Żydów z różnych krajów Europy. Podczas Powstania była dwukrotnie ciężko ranna. Za ratowanie żołnierzy na polu walki odznaczona Krzyżem Walecznych. Odznaczona także m.in.: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Orderem Polonia Restituta.