Rozpoczęła się kolejna edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Zapraszamy do zgłaszania swoich typów. Jest na to czas do 31 stycznia 2021 r. - poinformowano w poniedziałek na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

"Zgodnie z regulaminem Nagrody czytelnicy i czytelniczki mogą zgłaszać w konkursie książki wydane w 2020 r., napisane po polsku przez żyjących autorów i autorki, w jednej z 4 kategorii: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) i edycja warszawska" - wyjaśniono na stronie.

Przypomniano, że "zgłaszane publikacje nie mogą być tłumaczeniem książki", a "ich autorzy/autorki nie muszą być mieszkańcami Warszawy".

Swoje typy do Nagrody w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz edycja warszawska mogą zgłaszać wydawcy, księgarze, bibliotekarze, a także czytelniczki i czytelnicy. Propozycje tytułów z tego roku prosimy przesyłać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie: http://www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka-zgloszenia/.

Jak wyjaśniono, "jedna osoba może zgłosić kilka książek, za każdym razem wypełniając na nowo formularz".

"Zgłaszających swoje książki wydawców prosimy o wysłanie 8 egzemplarzy na adres: Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa" - napisano, dodając, że "obok egzemplarzy papierowych mile widziane będą ebooki w formatach epub i mobi".

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. "Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff" - czytamy o nagrodzie.

Nagrodą tą wyróżniono m.in. twórców takich, jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935) i Maria Kuncewiczowa (1937).

Jak przypomniano, "Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 r., kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie".

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. W regulaminie przewidziano miejsce nie tylko dla kategorii tradycyjnych jak proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży, ale również stworzono kategorię wyłącznie dla pozycji varsavianistycznych - edycja warszawska.

"Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł – warszawski twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 r., uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano +za wszystko co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie+" - napisano.

W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017), Ernest Bryll (2018), Kazimierz Orłoś (2019) i Piotr Wojciechowski (2020).

"Nominowani autorzy ogłaszani są w kwietniu, a laureatów wyłonionych przez jury - poznajemy podczas uroczystej gali, która odbywa się w czerwcu" - wyjaśniono.

Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.