Muzeum Warszawy (MW) we współpracy z serwisem audiobooków Storytel przygotowało cykl pt. "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji". Ich fragmenty udostępniono bezpłatnie na stronie internetowej MW.

"Za eksponatami z wystawy głównej MW kryją się fascynujące ludzkie losy oraz wiele nieznanych dotąd faktów. Aleksandra Zbroja ubrała je w formę wciągających audioreportaży. Dzięki nim poznamy historie Krystyny Krahelskiej - poetki i żołnierki Armii Krajowej, która pozowała do pomnika Syreny; Małpki Peemek - wyjątkowej zabawki, którą Wanda Traczyk-Stawka wręczyła protestującym pod Sejmem matkom dzieci z niepełnosprawnością i nigeryjskiego muzyka jazzowego o pseudonimie Ali, który dołączył do Powstania Warszawskiego" - napisała w informacji przesłanej PAP Anna Ślusareńka z MW.

Jak wyjaśniła, "to kolejny – po ożywieniu obrazów w Sukiennicach – projekt Storytel poświęcony sztuce i historii".

"Forma audio daje ogromne możliwości opowiedzenia historii na nowo, a wręcz przenosi w czasie. Eksponaty z Muzeum Warszawy były dla mnie punktem wyjścia do opowiedzenia historii zainspirowanych sylwetkami postaci, znanych z okresu Powstania Warszawskiego. Chciałam je odkurzyć i dać zastrzyk nowego życia losom, z którymi mogą zidentyfikować się dzisiejsi dwudziesto- i trzydziestolatkowie" – powiedziała autorka projektu Aleksandra Zbroja, cytowana w przesłanej informacji.

Reklama

Fragmenty audioreportaży od 16 listopada są dostępne na stronie internetowej Muzeum Warszawy – partnera kulturalnego projektu. W całości można ich posłuchać w aplikacji Storytel na stronie: https://www.storytel.com/pl/pl/series/54231-Audioreportaz.

Aleksandra Zbroja jest reporterką od lat związaną z "Dużym Formatem" i "Wysokimi Obcasami". Współautorka książki "A co wyście myślały" (napisanej razem z Agnieszką Pajączkowską). W marcu 2021 r. ukaże się jej druga książka pt. "Mireczek".