Zmarła major w stanie spoczynku Lida Markiewicz-Ziental ps. "Lidka", sanitariuszka, najmłodszy żołnierz batalionu Armii Krajowej "Zośka" - poinformowało w czwartek Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

"Wraz z pogrążoną w smutku rodziną informujemy, że na wieczną służbę odeszła major w stanie spoczynku Lidia Markiewicz-Ziental ps. +Lidka+. Była sanitariuszką, najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej +Zośka+" - oświadczyło w komunikacie przesłanym PAP Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. "Lidka" urodziła się 17 grudnia 1929 r. w Warszawie. Swój udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła w Szpitalu Karola i Marii, 3 sierpnia 1944 r., zgłaszając się ochotniczo do batalionu "Zośka". Otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii "Giewonta".

"Lidka" brała udział we wszystkich akcjach kompanii, m.in. w ciężkich walkach na Woli, w natarciu na obóz koncentracyjny Gęsiówka, skąd wyzwolono ok. 350 Żydów z różnych krajów Europy. Jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania "Radosław". We wrześniu 1944 r. była dwukrotnie ranna podczas walk na Górnym Czerniakowie.

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. "Lidka" dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych.

"Lidka na zawsze pozostanie dla nas wzorem żołnierza obywatela. Cześć jej pamięci!" - oświadczyło w komunikacie DWOT.