Motyw orła i barw narodowych, wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego i znak Polski Walczącej znalazły się na plakatach, które zostaną pokazane na wystawie w warszawskim centrum handlowym - Westfield Arkadia. Prace pochodzące z lat 1978-98 poświęcono rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa jest wynikiem projektu „Muzeum w Galerii - Galeria w Muzeum”. „To odpowiedź naszej placówki na sytuację pandemiczną panującą obecnie w naszym kraju. Stwierdziliśmy, że z racji tego, iż wpływa ona na dostępność muzeów, a często uniemożliwia ich zwiedzanie, chcemy wyjść ze zbiorami poza nasze mury, stąd pomysł tego projektu” – powiedziała PAP kierowniczka Działu Promocji i Marketingu Muzeum Niepodległości, kuratorka wystawy „W drodze do wolnej Polski – plakaty ze zbiorów Muzeum Niepodległości”, Justyna Wyszyńska.

Jak relacjonowała, zwrócono się do dyrekcji stołecznych galerii handlowych z inicjatywą podjęcia współpracy mającej na celu pokazywanie muzealnych zbiorów na terenie tych centrów. „I tak powstała idea stworzenia wystawy wspólnie z Westfield Arkadia. Tematyka niepodległościowa pojawiła się nieco później. Kiedy bowiem ustaliliśmy już dogodny termin prezentacji wystawy, stwierdziliśmy, że skoro będzie miała miejsce w listopadzie, to jej tematem musi być 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” – wyjaśniła Wyszyńska.

„A ze względu na prezentowanie ekspozycji w dość jednak nietypowym miejscu, jakim jest centrum handlowe, zdecydowaliśmy się na zamieszczenie na niej plakatów. Doszliśmy do wniosku, że plakat, funkcjonujący nadal w wersji użytkowej, będzie najodpowiedniejszą formą dla odbiorcy, jakim jest klient galerii handlowej. Liczymy, że wystawa będzie nie tylko okazją do promocji kultury, ale także da możliwość dotarcia do nieoczywistej grupy odbiorców” – podkreśliła.

Na ekspozycji dostępnej od czwartku w holu głównym Westfield Arkadia zostanie zaprezentowanych 16 plakatów z lat 1978-98 ze zbiorów Muzeum Niepodległości. Przedstawiają one upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z różnych lat. Prezentują zazwyczaj tradycyjną symbolikę patriotyczną, znalazły się na nich więc motywy orła i barw narodowych, a także wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego oraz znak Polski Walczącej.

„Plakaty te są dowodem pamięci o 11 listopada 1918 roku. Artyści odwoływali się do uczuć patriotycznych oraz emocji odbiorców. Pomimo upływu czasu i nowych nurtów w sztuce, plakaty te nie straciły swej atrakcyjności i mocy przekazu” – dodała kuratorka ekspozycji.

Wystawa „W drodze do wolnej Polski – plakaty ze zbiorów Muzeum Niepodległości” będzie dostępna do końca listopada.