"Ze względu na pandemię tegoroczna edycja Nocy Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziesiątki gości i 150 wydarzeń transmitowanych przez 100 księgarń z całej Polski. Mimo nietypowej formy wydarzenia przed ekranami pojawiły się tłumy czytelników – w sumie wszystkie wydarzenia festiwalowe dotarły do ponad 1,5 mln. internautów (dane na podstawie raportu Brand24)" - napisano na stronie Instytutu Książki.

IK podał, że "poza spotkaniami autorskimi - m.in. z Katarzyną Nosowską, Zygmuntem Miłoszewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim czy Dorotą Masłowską - bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez księgarnie za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform streamingowych". "Wydarzenia internetowe, w tym także retransmisje ze spotkań autorskich czy koncertów, można cały czas oglądać na stronach księgarń oraz na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku" - przekazano.

Zwrócono uwagę, że "mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach". "Część uczestników festiwalu skorzystała również z nocnych rabatów, które na czas festiwalu przygotowały księgarnie stacjonarne z całej Polski" - napisano.

Poinformowano, że "program wirtualny Nocy Księgarń 2020 został wydłużony do końca listopada". "Na ten trudny czas organizatorzy festiwalu wspólnie z wydawcami i księgarniami przygotowali dla czytelników wydarzenia specjalne z okazji Roku Tyrmanda, podcasty, produkcje filmowe, wykłady, retransmisje spotkań autorskich, wystawy, spacerowniki literackie i konkursy. W sumie kilkadziesiąt wspaniałych spotkań z książką" - podał IK.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń internetowych można znaleźć tutaj: https://nocksiegarn.pl/programwirtualny/.

Program Nocy Księgarń uzupełnił w tym roku także specjalny blok wydarzeń poświęcony popularyzacji Europejskiego Zielonego Ładu, który został zorganizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Zielony Program Nocy Księgarń otworzył koncert zespołu Czereśnie transmitowany na żywo z Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie. Młodzi czytelnicy z Koluszek i Brzegu Dolnego wzięli także udział w internetowych warsztatach ekologicznych. Dla dorosłych uczestników festiwalu księgarnie przygotowały warsztaty botaniczne (Roślinne porady z Sebastianem Kulisem), panele dyskusyjne (o relacjach literatury, filmu i środowiska naturalnego) oraz wystawę instrumentów recyklingowych Pawła Romańczuka, która została zaprezentowana w Księgarni Filmowej Tajne Komplety we Wrocławiu.

Instytut Książki przypomniał, że "w tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii +Książka na telefon+, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach".

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.