Dzieła Piłsudskiego, Łozińskiego, Tokarza oraz Boya-Żeleńskiego czytane przez Antoniego Pawlickiego, Magdalenę Górską oraz Agnieszkę Więdłochę, znalazły się w serii audiobooków "Klasycy poslkiej historiografii" zaprezentowanych w czwartek online w siedzibie Muzeum Historii Polski.

W czwartek w siedzibie Muzeum Historii Polski odbyła się prezentacja online serii audiobooków z udziałem aktorów interpretujących klasyków polskiej historiografii.

"W ramach tego projektu zrobiliśmy na razie pięć pozycji, dobieraliśmy je w taki sposób, żeby to były książki historyczne, które mają walory zarówno ciekawe poznawcze, dotyczące historii Polski, ale również, żeby to były piękne tekst językowe" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Nagrania zostały przygotowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci", zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.

"Kiedy wybuchła epidemia i ogłoszono lockdown to ja, jak i wszyscy inni ludzie związani z kulturą i rozrywką, w jednym momencie stracili pracę, teatry zostały zamknięte, plany filmowe natychmiast się zatrzymały, więc my wszyscy znaleźliśmy się po prostu w domu. Po tych paru tygodniach w domu trochę nie mogłem sobie znaleźć miejsca, zawsze jak mam wolne to podróżuję, i jak tylko został ogłoszony ten program to pomyślałem, że to jest bardzo fajny pomysł. On sprawił, że ja poszukiwałem tych możliwości, poszukiwałem takich pól, w jaki sposób można tę kulturę do internetu przenieść. Samo to poszukiwanie było dosyć twórcze" - opowiadał Antoni Pawlicki, aktor, inicjator projektu i beneficjent programu "Kultura w sieci".

"Naturalnie pomyślałem sobie o czytaniu książek i o czytaniu książek historycznych. Historia zawsze była częścią mojego życia, moi rodzice są archeologami, ja się wychowałem w domu pełnym książek historycznych. Dla mnie czytanie książek historycznych zawsze było na tym samym poziomie, co czytanie literatury pięknej" - dodał Pawlicki.

W projekt włączyło się Muzeum Historii Polski, udostępniając swoją stronę internetową, na której są zamieszczane audiobooki.

Wspólnie z aktorem muzealnicy wybrali pięć lektur do nagrania. Są to: "22 stycznia 1863" Józefa Piłsudskiego, "Prawem i lewem. Obyczaje na czerwonej Rusi" Władysława Łozińskiego, "Insurekcja warszawska (17 i 18 kwietnia 1794 r.)" Wacława Tokarza (te trzy książki czyta Antoni Pawlicki), "Życie Polskie w dawnych wiekach (wiek XVI- XVIII)" Władysława Łozińskiego (czytany przez Magdalenę Górską) oraz "Marysieńka Sobieska" Tadeusza Żeleńskiego-Boya (w interpretacji Agnieszki Więdłochy).

"Zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Liczymy, że uda nam się zaskoczyć odbiorców, jak fascynujące są często niesłusznie zapomniane treści zalegające niekiedy w zakamarkach bibliotek. Mamy nadzieję, że zachęceni nagraniami tych kilku książek, sięgną po kolejne" – mówił, cytowany przez MHP, Wojciech Kalwat, który uczestniczył w wyborze lektur.

Audiobooki dostępne są m.in. pod adresem: https://muzhp.pl/pl/p/396/audiobooki

Na profilu Facebook Muzeum Historii Polski można również obejrzeć filmy odsłaniające kulisy pracy aktorów nad nagraniami.