Wirtualne spotkania z autorami, specjalny blok wydarzeń o tematyce ekologicznej, kiermasze, lokalne targi książki - to m.in. zaplanowano w ramach Nocy Księgarń 2020, która potrwa od 15 do 17 października. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w internecie.

"Noc Księgarń rozrasta się - przed rokiem była tylko jedna, tym razem są aż trzy: 15, 16 i 17 października. W tym czasie promować się będą najciekawsze miejsca z książkami: księgarnie autorskie, niezależne, kameralne, turystyczne, dziecięce, specjalistyczne, a także księgarnio-kawiarnie i klubo-księgarnie" - napisano w informacji Wydziału prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Przekazano, że do Ogólnopolskiej Nocy Księgarń zgłosiło się ponad sto takich miejsc z całego kraju, m.in. księgarnie startujące niedawno w Plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy. "Zaplanowano liczne spotkania autorskie, wykłady, warsztaty, koncerty, spacery. Niestety, pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, sprawiły, że część atrakcji trzeba było odwołać, a pozostałe przenieść do przestrzeni wirtualnej" - dodano.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy podczas wirtualnych spotkań autorskich będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.

Organizatorzy poinformowali, że "specjalne wydarzenia internetowe to m.in. podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe".

Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni także specjalny blok wydarzeń online o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

"Stacjonarnie można będzie dokonać książkowych zakupów, na kiermaszach i lokalnych targach książki, ze specjalnymi rabatami. O szczegółach księgarnie informują na swoich stronach internetowych i w wydarzeniach na Facebooku" - wskazano w informacji Wydziału prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Oceniono, że "możliwość odwiedzania księgarń wieczorową porą z pewnością ucieszy mieszkańców stolicy, tym bardziej, że do tegorocznej akcji dołączyły ich ulubione miejsca, m.in. Księgarnia artystyczna Bookoff, Tajfuny czy Wrzenie Świata. Odwiedzając księgarnie należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk)".

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.