„Czuły narrator” ukaże się 12 listopada 2020 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego, które określa książkę mianem zaproszenia za kulisy twórczości Tokarczuk. Ma się w niej znaleźć 12 najważniejszych esejów i wykładów autorki, w tym Mowa Noblowska.

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata – czytamy w zapowiedzi książki na stronie wydawnictwa.

Reklama

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodą Nobla 10 października 2019. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka zaznaczyła, że przyznaje Polce to wyróżnienie za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. 22 września wręczono pisarce także prestiżową nagrodę „La storia in un romanzo 2020” na włoskim festiwalu książki Pordenonelegge, gdzie została doceniona za wykraczające poza ramy, wspaniałe i zaskakujące powieści oraz wprowadzanie tematów historycznych do literatury pięknej, a także poruszanie w swoich utworach istotnych problemów współczesnego świata takich jak prawa zwierząt, feminizm czy ksenofobia. W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli między innymi: Umberto Eco, Art Spiegelman, Ian McEwan czy Swiatłana Aleksijewicz.